tuberkuloz.gen.tr https://www.tuberkuloz.gen.tr Tüberküloz, Belirtileri ve Tedavisi tr-TR hourly 1 Copyright 2020, tuberkuloz.gen.tr Sat, 26 Mar 2016 00:00:00 +0000 Sat, 25 Jan 2020 00:00:00 +0000 60 Verem Tüberküloz https://www.tuberkuloz.gen.tr/verem-tuberkuloz.html Mon, 26 Nov 2018 13:27:39 +0000 Verem tüberküloz, Gelişen teknoloji ile birlikte yavaş yavaş tarihe karışmaya başladığını düşündüğümüz verem tüberküloz rahatsızlığı bir çok insanın hayatını olumsuz yönde etkilemeye devam etmektedir. Verem Tübe Verem tüberküloz, Gelişen teknoloji ile birlikte yavaş yavaş tarihe karışmaya başladığını düşündüğümüz verem tüberküloz rahatsızlığı bir çok insanın hayatını olumsuz yönde etkilemeye devam etmektedir. Verem Tüberküloz rahatsızlığı Mycobacterıum tuberculosis adı verilen bir parazitin oluşturduğu bulaşıcı bir hastalıktır. Vücudumuza giren bu mikrop çeşitli nedenlerle çoğalmaya başlarsa verem tüberküloz rahatsızlığı ortaya çıkar. Genel olarak akciğerlerde başlayan bu rahatsızlık diğer organlarda da düşük bir ihtimal olsa bile görülebilme riski vardır. Hastalığın ihmal edilmesi yada tedavi edilmemesi direkt ölüme yol açar. Günümüzde modern tedavi yöntemleriyle verem tüberküloz rahatsızlığından tamamen kurtulmak mümkündür.

Verem tüberküloz belirtileri:
 • Gece yükselen ateş ve terleme
 • Kilo kaybı, iştahsızlık, halsizlik
 • 2-3 hafta ve daha uzun süren öksürükler
 • Balgam çıkarma, kan tükürme
 • Göğüste ve sırtta sürekli ağrı
 • Nefes darlığı ve belirsiz zamanlarda oluşan ses kısıklığı görülebilen en büyük belirtileridir.
Verem tüberküloz nasıl bulaşır

Rahatsızlığa yol açan virüs nezle, grip tarzı rahatsızlıklar gibi hemen bulaşabilen bir yapıya sahip değildir. Bu rahatsızlığa yakalanmış olan bir kişiyle kapalı ortamda uzun süre vakit geçirmiş olunması gerekir. Bu yüzden rahatsızlık aynı evi paylaşan kişilerin arasında daha kolay bulaşabilmektedir. Ailedeki kalabalık yasam koşulları ve maddi durumdaki yetersizlikler rahatsızlığın bulaşma riskinin artmasına neden olur.

Toplu taşıma araçlarında ve havalandırma olan yerlerde de hastalığın bulaşma ihtimali yüksektir. Hastanın çatal, kaşık, bardak gibi eşyalarının kullanılmasıyla rahatsızlık bulaşmaz. Tüberküloz mikrobu vücuda girdiğinde ne kadar zaman süre içinde hasta edeceği konusunda kesin bir zaman verilemez. Bu durum çünkü kişinin vücut direncine göre değişmektedir. Bazı kişilerde hastalık birkaç gün içinde ortaya çıkarken bazılarında 10 yıl sonra bile ortaya çıkabilmektedir.

Verem Tüberküloz rahatsızlığına yakalanma riski diğer insanlara göre daha fazla olan risk grubu şu şekildedir;
 • Aıds hastalığı 
 • Şeker rahatsızlıkları yaşayan hastaları
 • Bazı kanser hastaları
 • Böbrek hastaları
 • Mesleki bakımdan çeşitli tozlara maruz kalan kişiler
 • İlaç ve alkol bağımlıları
 • Tütün ve sigara bağımlıları olan kişilerin yakalanma riski çok daha fazladır.
Genelde bu rahatsızlıktan dolayı hastaneye başvuran hastalar hastalığın seyri çok yavaş ve belli olmadan ilerlediği için durumları hakkında çok fazla bilgi sahibi değillerdir. Yapılan tetkiklerde genelde ilk başta akciğer filmi çekilir. Akciğer filminde görülen bazı bulgular sayesinde verem tüberküloz rahatsızlığı olup olmadığı tahmin edilir. Fakat başka rahatsızlıklarında belirtisi olabileceği için en kesin çözüm balgam testidir. Verem tüberküloz hastalığının tedavisinde 5 ana ilaç vardır. Hastalığın tamamen iyileşmesi için bu ilaçlardan 4 tanesine hastalığın teşhis edilmesinden itibaren başlanması gerekir. fiyat olarak ekonomik ve ucuz olan bu ilaçlar verem savaş dispanserlerin de ücretsiz olarak verilmektedir. İlaçların içilmeye başlanması ile birlikte hastalık geçmiş gibi görülebilir. Fakat kesin olarak iyileşme süreci 6 aydır. Bazı bünyelerde 8-12 ay arasında sürebilir.
]]>
Akciğer Tüberkülozu https://www.tuberkuloz.gen.tr/akciger-tuberkulozu.html Mon, 26 Nov 2018 19:47:31 +0000 Akciğer tüberkülozu, mycobacteerium tuberculosis adlı bir bakteri sebebiyle ortaya çıkan, bulaşıcı özelliği olan bir hastalık türüdür. Bakteri vücuda solunum yoluyla giriş yaptığı için direkt akciğerleri etkisi altı Akciğer tüberkülozu, mycobacteerium tuberculosis adlı bir bakteri sebebiyle ortaya çıkan, bulaşıcı özelliği olan bir hastalık türüdür. Bakteri vücuda solunum yoluyla giriş yaptığı için direkt akciğerleri etkisi altına alır. Bazı durumlarda kalp, kemik, böbrek, beyin gibi organları da etkileyen bir bakteri türüdür. Akciğer tüberkülozu yavaş ilerleyen sinsi bir hastalıktır. Hasta üzerinde belirgin bir bulguya yol açmaz. Akciğer tüberkülozu, vücutta farklı organları da etkileyebilir. Ancak farklı organları etkileyen hastalığın bulaşıcı özelliği yoktur. Vücuda giren bakteri aktifleştiğinde ateş, balgam, kilo kaybı, halsizlik gibi şikayetler yaşanabilir. Ancak bazı durumlarda sinsice ilerleyerek belirtisiz seyredebilir.

Akciğer tüberkülozu nasıl bulaşır

Akciğer tüberkülozunda akciğerde oluşum gösteren hastalık ilerlediğinde bazı enzimler salgılanmaya başlar. Bu enzim savunma sisteminde açıklık meydana getirir. Bu açıklıkta tüberküloz mikrobu bu açıklıkta hızlı bir şekilde üremeye başlar. Oluşan açıklık bir diğer adıyla kovuk, bronşlarla alakalı olduğu için, hapşırma ya da öksürme refleksleriyle ağız yoluyla çıkan tükürük çevreye yayılır. Bulunulan ortamda havalandırma yeterli düzeyde yapılmıyorsa damlalar havada kalır ve diğer kişilerin nefes alış verişlerinde hava yoluyla akciğerlere ulaşır. Bu durum karşısında sağlıklı olan kişi ilk defa tüberküloza neden olan bakteriyle karşılaşmış olur. Bu bakteri bağışıklık sistemi tarafından sağlanarak, sistemin zayıf bir anında aktif hale gelerek çoğalır ve beraberinde akciğer tüberkülozu meydana gelir. Alkol, AIDS, stres ve düzensiz beslenme akciğer tüberkülozu için risk yaratan etkenler arasındadır.

Akciğer tüberkülozu belirtileri
 • Gece terlemeleri
 • İştahsızlık
 • Ateş
 • Kilo kaybı
 • Nefes darlığı
 • Balgam
 • Kan tükürme
 • Kanlı balgam görülebilir. Bu belirtiler yalnızca akciğer tüberkülozuna ait olmadığı için başka hastalıkla da karıştırılabilir. Hastada bu tarz belirti eğer 20 günden fazladır devam ederse vakit kaybı yaşanmadan akciğer grafisi ve balgam testi yapılmalıdır. Eğer aile içinde bilindik tüberküloz öyküsü varsa kişilerde belirti görülmese bile incelenme yapılmalıdır.
Akciğer tüberkülozunda kullanılan tetkikler nelerdir

Akciğer tüberkülozu kesin tespit etmek için en önemli tetkik balgamda bakterinin aranmasıdır. Balgamda tüberküloza yol açan mikrobu bulmak için sabah aç karnına hastadan balgam alınır. Alınan balgam, özel cam bir alete yayılarak, özel ilaçlarla boyanarak mikroskop altında incelenir. Bu tetkiğin 2 hafta arayla tekrarlanması gerekir. Eğer balgamda tüberküloz mikrobuna rastlanmamışsa akciğer grafisi, PPD ve bazı kan tetkikleri uygulanır. Eğer hastalık başlangıç aşamasındaysa balgamda bakteriye rastlanmayabilir. Kültür testi yapılarak tanı kesinleştirilir. Alınan balgamdan bir kısmı çoğalacağı bir yere alınır ve 3-6 hafta kadar beklenerek mikrobun üremesi beklenir. Eğer balgamda üreme görülürse akciğer tüberkülozu için tanı konulabilir.

PPD testinde uygulanan solüsyon hastanın kolundan uygulanır. 72 saat sonra bölgede oluşan sertlik pozitif olarak kabul edilir. Test pozitif çıkmışsa hastada bakterinin enfekte olduğu anlamına gelir. Eğer verem aşısı yapılmışsa PPD pozitif olarak çıkar. Dolayısıyla PPD testinin tanı üzerinde bir etkisi olmaz.

Akciğer tüberkülozu tedavisi

Akciğer tüberkülozu için tanı koyulduktan sonra vakit kaybetmeden tedaviye başlanır. Erken tedavi hastanın kısa sürede iyileşmesi ve eski sağlığına kavuşması için oldukça önemlidir. Ayrıca hastalığın bulaşma riski de erken tedavi sayesinde minimuma indirilebilir. Tedavi süreci oldukça uzundur. İlk başta tedavi için dört çeşit ilaç kullanılır. Eğer hastalık ilaçlara karşı direnç gösteriyorsa tedavi daha da uzayabilir.
]]>
Aktif Tüberküloz https://www.tuberkuloz.gen.tr/aktif-tuberkuloz.html Tue, 27 Nov 2018 11:20:23 +0000 Aktif tüberküloz, hastalığın vücuttaki yayılma hızı, bulaşıcılık ve tahribatı içeren aşamasıdır. Tüberküloz halk arasında verem olarak adlandırılmaktadır. Hatta geçmişte Türk filmlerinde sıkça konusu geçmiştir. Aktif tüberküloz, hastalığın vücuttaki yayılma hızı, bulaşıcılık ve tahribatı içeren aşamasıdır. Tüberküloz halk arasında verem olarak adlandırılmaktadır. Hatta geçmişte Türk filmlerinde sıkça konusu geçmiştir. Bu hastalığa sebep olan bakterilerin çeşitli türleri bulunmaktadır. Hastalık bulaşıcı bir formdadır. Genellikle mycobacterium tuberculosis complex olarak adlandırılan bir grup mikobakterinin, sebep olduğu tüberküloz, sadece akciğerler ile sınırlı kalmamaktadır. Solunum yollarında da olumsuz etkiler gösteren bir hastalıktır. Ancak tüberküloz direkt olarak akciğerleri hedef alan bir rahatsızlıktır. Öksürme yada hapşırma sonucunda yayılan moleküller ile birlikte bakterilerde havaya karışmaktadır. Tüberküloz gizli tüberküloz ve aktif tüberküloz olarak iki farklı formda vücutta var olabilmektedir. 

Aktif tüberküloz vücutta nelere sebep olur

Aktif tüberkülozda bağışıklık sistemimiz tüberküloz bakteri ile savaşmayacak duruma gelmektedir. Sağlıksız beslenme, stres, kötü alışkanlıklar (özellikle sigara), kötü yaşam koşulları bağışıklık sistemimizin zayıf düştüğü dönemlerdir. Bazen birisi bizi çok kızdırdığında ''verem ettin beni'' deriz. İşte böyle bir durum söz konusudur. Aktif tüberküloz döneminde akciğer dahil bir çok organ etkilenebilmektedir. Kronik öksürük, göğüste ağrı ve kanlı balgam gibi belirtileri olabilmektedir. Aktif tüberkülozda 12 ay kadar birden fazla farklı antibiyotik tedavisi gerekebilmektedir. Aktif tüberküloz türü hastalığın ciddi anlamda yaşandığı ve bulaşma riskinin olduğu bir süreçtir. Bu süreçte hastalığın bulaşma ihtimali en yüksek olan kişiler hastanın yakınları ve temas halinde bulunan aile fertleri ve iş arkadaşları gibi kişilerdir. Bulaşma riski altındaki bu kişiler daha fazla tedbir almalı, tedavi süresince hastayla gerekmediği sürece temas halinde olmamalıdır. Eğer erken tanı ile tedaviye başlanırsa 2-3 hafta sonra hastanın bulaştırma riski ortadan kalkacaktır. Tedavi edilmemiş bir hasta yılda en az 10-15 kişiye tüberküloz mikrobunu bulaştırmaktadır.Aktif tüberküloz tanısı, radyoloji bölümlerinde bulunan X-Ray cihazında akciğer filmi çekilmek sureti ile koyulabilecektir. Ayrıca cilt testi ile de ortaya çıkarılabilmektedir. Tüberküloz hastalığından korunabilmek için, verem aşısının düzenli olarak yaptırılması gerekmektedir. Kişisel korunma yolları ise; sigara içiliyor ise bırakmak gerekir, içilen ortamlarda uzun süre durulmamalıdır. Eller düzenli olarak yıkanmalıdır. Eğer sürekli 2 hafta kadar süren öksürük, aşırı kilo kaybı, aşırı yorgunluk ve özellikle öksürürken kan gelmesi gibi belirtiler mevcutsa derhal tıbbi yardım almalısınız. Şimdiden geçmiş olsun. ]]>
Tüberküloz Bakterisi https://www.tuberkuloz.gen.tr/tuberkuloz-bakterisi.html Wed, 28 Nov 2018 02:17:04 +0000 Tüberküloz bakterisi, tüberküloz yani verem hastalığının yayılmasına neden olan bir türdür. Dünyada halen birçok kişinin ölümüne neden olabilen bir hastalıktır. Erken dönemde tedavisi mümkündür. Başta akciğer olmak ü Tüberküloz bakterisi, tüberküloz yani verem hastalığının yayılmasına neden olan bir türdür. Dünyada halen birçok kişinin ölümüne neden olabilen bir hastalıktır. Erken dönemde tedavisi mümkündür. Başta akciğer olmak üzere, vücudun birçok organını etkileyebilmektedir. İnatçı öksürük, sebebi belirsiz zayıflama, kaslarda güçsüzlük ve ağızdan kan gelmesi aktif belirtileri arasındadır. 

Tüberküloz bakterisi nedir, nasıl bulaşır

Tüberküloz bakterisi, Mycobacterium tuberculosis olarak adlandırılmaktadır. Bakteri bulaşması meydana geldiği zaman PPD testi pozitif hale gelir. Tüberküloz bakterisinin bulaştığı kişiler sağlam bir bağışıklık sistemine sahipse bakterinin çoğalmasını engeller. Etkisiz hale gelmesine karşın tamamen yok olmaz ve bekleme konumuna geçer. Bu duruma latent verem denmektedir. Latent verem olan kişiler hastalığı bulaştırmazlar. Bağışıklık sistemi tüberküloz bakterisini durduramaz ise aktif hale gelen bakteri tahribat yapmaya başlar. Özellikle bebekler ve yaşlıların bağışıklık sistemi düşük olmaktadır. Bunun dışında sigara içenler, sağlıksız beslenenler ve aşırı stres altında olanlar risk gurubundadır. Hastalığın belirtileri tüberküloz bakterisinin yerleştiği bölgeye göre değişiklik göstermektedir. Hastalık sağlam kişilere hava yolu ile yayılmaktadır. Özellikle taşıyıcının aile bireyleri ve çalışma arkadaşları birinci derece risk halindedir. Aksırma yada öksürük ile havaya yayılan partiküllere tutunan tüberküloz bakterisi soluyan kişiyi enfekte eder. Hastalığın vücuda yerleştikten sonra gelişme süresi ilk iki yıl içerisinde %5 olmaktadır. Tanı konduktan ve tedaviye başladıktan iki yada üç hafta sonra bulaşma riski ortadan kalmaktadır. Tüberküloz hastalığına kesin tanı koymak için balgamda tüberküloz bakterisinin görünmesi gerekir. Hastanın şikayetleri ile hastalıktan şüphelenilir. Bu belirtiler değerlendirilirken ciddi bir yaklaşım gerekmektedir. Hastanın öyküsü, fiziki bulguları, akciğer filmi, tüberkülin deri testi (PPD) ile hastalıktan şüphe duyulur. Bakteriyolojik inceleme ile tanı kesin hale getirilir. Verem savaş dispanserlerinde tanı için gereken işlemler, tedavi, ilaçlar ve takip için ücret alınmamaktadır. Bütün tüberküloz ilaçları Sağlık Bakanlığı tarafından ücretsiz olarak verilmektedir. 

Tüberküloz bakterisi ile mücadelede kullanılabilecek bazı ilaçlar İzoniyazid, rifampisin, etambutol, pirazinamid veya morfozinamid ve streptomisin'dir. Tedavi en az altı ay sürmektedir. Tedaviye başladıktan iki ay sonra ilaç sayısı azaltılmaktadır. Bazı özel durumlarda tedavi süresi uzatılabilmektedir. Bazı tüberküloz bakterileri kullanılan ilaçlara karşı direnç gösterebilmektedir. Bu gibi durumlarda tedavi konuda uzmanlaşmış göğüs hastalıkları eğitim ve araştırma hastahanelerinde yada bazı üniversite hastahanelerinde yapılmaktadır. Normal şartlarda ilaçlar düzenli alındığı takdirde tedavi başarısı çok yüksektir. Şimdiden geçmiş olsun. 
]]>
Sığır Tüberkülozu https://www.tuberkuloz.gen.tr/sigir-tuberkulozu.html Wed, 28 Nov 2018 09:26:25 +0000 Sığır Tüberkülozu, Bu makalemizde sizlere sığır tüberkülozu hakkında bilgi vermeye çalışacağız. Tüberküloz diğer adıyla verem bir solunum yolları rahatsızlığıdır. Bu hastalık uzun bir kuluçka dönemi ge Sığır Tüberkülozu, Bu makalemizde sizlere sığır tüberkülozu hakkında bilgi vermeye çalışacağız. Tüberküloz diğer adıyla verem bir solunum yolları rahatsızlığıdır. Bu hastalık uzun bir kuluçka dönemi geçirdiği için genellikle geç fark edilir. Hastalık daha çok solunum yolları ile bulaşmış ise akciğerleri çok etkiler. Akciğer dışında meme, karın zarı, böbrek, bağırsak ya da rahimde hastalık mikrobu görülür. Bu hastalıkta kuru kuru öksürükler, nefes darlığı ya da zor nefes alma, iştahsızlık, zayıflama, halsizlik gibi belirtileri vardır. Bu hastalık çok ilerlerse ölüm ile sonuçlanabilir.

Tüberkülozun üç tip mikrobu vardır. Bunlardan birincisi kuş mikrobu bu mikrop sadece kanatlı hayvanlarda görülür ve hastalık yapar. İkinci mikrop ise insan tipi mikroptur. Bu mikrop tipi insanda hastalık yapması dışında sığır, manda, domuz ve bazı tür kuşlarda görülür. En çok hastalık yapan ve ölümlere neden mikrop tipi ise sığır tüberkülozu mikrobudur. Yine insanlarda tüberküloz hastalarının %20’sinin nedeni sığır tüberkülozu mikrobudur. Bu mikrop tipi sığır ya da manda dan bulaşır. Sığır, manda, domuz ve yine bazı kuş türlerinde hastalık yapar.

Sığır Tüberkülozu Nedenleri

Sığır tüberkülozu bulaşıcı bir hastalıktır. Bu hastalığın en önemli nedeni kötü çevre koşullarıdır. Sığır tüberkülozu özellikle sığır tüberkülozu mikrobu olan suların, süt, peynir gibi hayvansal gıdaların tüketilmesi sonucu insana ve hayvana bulaşır. Ayrıca sığır tüberkülozu mikrobu olan hayvandan doğum yoluyla ya da annenin memesinden süt içmesi gibi nedenlerle yavruya bulaşır. Yine sığır tüberkülozu olan hayvanın öksürüğü, hapşırması ile bu mikrop havada yayılır ve solunum yollarından geçip diğer hayvanlara, çok nadir olsa da insanlara bulaşabilir. Başka bir bulaşma yolu ise deri yolu ile bulaşmadır. Bu yolla bulaşma en çok insanlarda görülür. İnsanlara bu mikrobun en çok bulaşma nedenleri sığır tüberkülozu mikrobu olan bazı yiyecek ya da içeceklerin tüketilmesi ve deri yolu ile bulaşmadır.

Sığır Tüberkülozu Korunma Yolları

 • Özellikle hayvanların çok olduğu yerlerde çevre temizliğine azami dikkat etmek
 • Hayvanların temizliğine bakımına dikkat etmek
 • Dışarıdan sürüye herhangi bir hayvan sokuluyorsa hayvanın sağlıklı olduğuna dikkat etmek. Şüpheli olunan durumlarda veteriner kontrolünden geçirmek.
 • Ağırda sığır ya da inekle beraber tavuk, kaz ya da herhangi bir kuş beslememek. Bunlar için ayrı bir yaşam alanında barındırmak. bu tür hayvanları beslemek için kümes gibi bir yer kullanmak.
 • Hasta olduğu düşünülen hayvanlar ivedilikle sürüden ayrılmalı ve veteriner kontrolünden geçirilmelidir.
 • Pastorüze sütler tüketmek ya da alınan sütü kaynatıp ondan sonra tüketmek.
 • Bilinmeyen ya da güvenilmeyen yerlerden süt satın alınmamalıdır.

Sığır Tüberkülozu Tedavisi

Sığır tüberkülozu hastalığına sadece veteriner kontrolü ile tanı koyulamaz. Bunun için hayvandan alınan örnekler laboratuarda incelenir ve hastalık tanısı ancak bu şekilde yapılır. Kişi eğer hayvanının hasta olduğunu düşünüyorsa diğer hayvanlara ya da bir insana bulaşmaması için hayvanı sürüden ayırmalı ve ivedilikle bir uzman veterinere başvurmalıdır. Sığır tüberkülozu hastalığının hayvanlarda tam bir tedavisi yoktur. Sığır tüberkülozu hastalığının en iyi tedavisi korunma yöntemleridir. Bu yüzden kişi bu korunma yöntemlerini dikkate almalı ve uygulamalıdır.

Eğer hayvanınıza sığır tüberkülozu bulaşmış ise bunun ihbarı yasalara göre mecburidir. Yine aynı yasaya göre hayvanınızın bedeli hesaplanır ve tazminat olarak size ödenir. Hastalıklı hayvan kesilir ve imha edilir. Eğer bazı bölgelerine hastalık bulaşmadığı tespit edilirse bu bölge kavurma yapılır ve yardım kuruluşlarınca dağıtılır.

]]>
Tüberküloz Tanısı https://www.tuberkuloz.gen.tr/tuberkuloz-tanisi.html Wed, 28 Nov 2018 20:41:21 +0000 Tüberküloz Tanısı, Tüberküloz yani halk arasında bilinen adı ile verem hastalığının kesin olarak tanısı bakteriyolojik olarak konulmaktadır. Tüberküloz olan kişinin değerlendirilmesinde kapsamlı bir yaklaşım gerekm Tüberküloz Tanısı, Tüberküloz yani halk arasında bilinen adı ile verem hastalığının kesin olarak tanısı bakteriyolojik olarak konulmaktadır. Tüberküloz olan kişinin değerlendirilmesinde kapsamlı bir yaklaşım gerekmektedir. Bu da şu anlama gelir: tüberküloz olan kişinin hastalık ve aile öyküleri, semptomları, akciğer filmi, tüberkülin cilt testi ve interferon salınım testinin uygulanması sonucunda tüberkülozdan şüphe duyulur ve histolojik veya bakteriyolojik incelemeler ile tüberküloz tanısı kesinleştirilmeye çalışılır.

Genel Semptomlar Nelerdir

 • Halsizlik
 • Çabuk yorulma
 • İştahta azalma
 • İştahta azalmaya bağlı kilo kayıpları
 • Gece terlemeleri
 • Vücut ısısında artış görülmesi

Ayrıca kişide görülen ateş sabahları görülmez, akşama doğru yükselir ve gece terlemesi ile birlikte düşmeye başlar.

Bunun dışında hastanın tüberküloz tanısı alması için risk attırıcı herhangi bir problemin olup olmadığı da tespit edilmelidir. Geçmişte şeker hastalığı, vücut bağışıklığını düşürecek hastalık veya tedaviler, meslek öyküsünde silikon kullanımları gibi durumlar tüberküloz tanısı riskini arttırabilmektedir. Ayriyeten kişinin son 2 yıl boyunca yaşamış olduğu yerler de sorgulanmalıdır.

Tüberküloz şüphesi bulunan kişilerde daha önceden bu hastalığı geçirip geçirmediği gibi ayrıntılar öğrenilmelidir. Eğer kişi daha önceden de tüberküloz tanısı aldı ise ne zaman olduğu, tanıyı kimin koyduğu ve nerede koyduğu, balgamda basil olup olmadığı, tedavi süresince kullanılan ilaçlar ve tedavi süresi öğrenilmelidir.

Tüberküloz Tanısı İçin Fizik Muayene:

Akciğer vereminde fizik muayene semptomları bulunmayabilir. Nadiren bölgesel olarak raller ve öksürme sonrası raller bulunabilmektedir. Konsolidasyon bulunduğunda bronşiyal sesler duyulabilmektedir. Plevra sıvı ya da plevrada kalınlaşma gibi belirtiler görülebilir. Tüberküloz hastalarının yarısından fazlasında vücut ısısında artış gözlenmektedir. 

Radyoloji

Akciğer grafisi tüberküloz tanısı için önemli bir konumda bulunmaktadır. Çünkü akciğer tüberkülozunda mutlaka radyolojik bir semptom bulunmaktadır. 

Genellikle akciğer grafisinde görülebilen lezyonlar tüberküloz tanısını düşündürebilmektedir. Ancak yalnızda radyoloji grafileri ile tüberküloz tanısı koymak mümkün değildir. Çünkü tüberkülozu düşündürebilecek olan akciğer lezyonları farklı birçok hastalıklarda da yer alabilmektedir.

Tüberkülin Cilt Testi ve İnterferon Gama Salınım Testi

Tüberkülin cilt testi ve interferon gama salınım testleri tüberküloz basiline bağlı olarak bir enfeksiyon varlığını göstermektedir ancak hastalığı belirtmemektedir. Bu testler tüberküloz basiline bağlı olarak geç tipte oldukça fazla olan duyarlılık sonucunda pozitif çıkmaktadır. Genellikle çocuklarda görülen tüberküloz tanısında tanıya yardımcı olarak tüberkülin cilt testi ve interferon gama salınım testi kullanılabilmektedir. Yetişkinlerde ise tüberküloz tanısındaki yardım oranı düşüktür. 

Bakteriyoloji

Tüberküloz tanısında kesin yöntem bakteriyolojidir. Tüberküloz hastalığından şüphelenilen kişilerde uygun olan yöntemler ile 3 adet balgam örneği alınmaktadır. Balgam çıkaramayan kimselerde açlık mide suyu veyahut balgam indüksiyonları incelenmektedir. Bu yöntemde başarılı olmaz ise bronkoskopik lavaj sıvısı tüberküloz tanısında kullanılmaktadır.

]]>
İdrarda Tüberküloz Belirtileri https://www.tuberkuloz.gen.tr/idrarda-tuberkuloz-belirtileri.html Thu, 29 Nov 2018 10:54:29 +0000 İdrarda tüberküloz belirtileri, Böbrek tüberkülozu enfeksiyon olan akciğerler veya bu akciğerlerin arasında bulunan lenf bezlerinin kan yolu ile enfeksiyona uğraması ile oluşan bir hastalıktır. Vücut içerisinde uyuyan basiller İdrarda tüberküloz belirtileri, Böbrek tüberkülozu enfeksiyon olan akciğerler veya bu akciğerlerin arasında bulunan lenf bezlerinin kan yolu ile enfeksiyona uğraması ile oluşan bir hastalıktır. Vücut içerisinde uyuyan basillerin hastanın genel durum bozukluğu, anemi, steroid tedavisi, AIDS travma, diabet ve immünosüpresyon gibi durumlarda yeniden uyanmasıyla hastalıklar oluşur. İdrarda tüberküloz başlangıcı basiller böbreğin iç yapısını bozması ile meydana gelir ve böylelikle önce üretere sonrada mesaneye idrarla beraber geçer. Basilerin bu geçişi esnasında üreterlerde daralmalar oluşur ve mesanede büzüşme ve enflamasyona neden olurlar. Başlangıç aşamasında oluşan lokal tahribatlar zamanla bir araya gelerek bütün böbreği bozabilmektedir. Böylelikle mesanede ilerleyen dönemlerde idrar tüberkülozu meydana gelir. Bununla beraber üreme organı ve böbreklerde hastalık kendisini göstermeye başlar. 

İdrarda tüberküloz belirtileri;
 • Sık idrara çıkma,
 • Antibiyotiklerle tedavi edilemeyen sistit,
 • Steril pyüri,
 • Acil işeme isteği,
 • Küçülmüş nodüler prostat, 
 • Hafif böğür ağrıları,
 • Geceleri sık ve ağrısız idrara çıkma,
 • İdrar yanması,
 • Ateş yükselmesi,
 • Yüzde elli oranında  hastada gözle görülür idrar kanaması,
 • Kronik akıntılı skrotal sinüsler,
 • Hafif bir ateş ve halsizlik durumları İdrarda kan olması,
 • Sebebi bilinmeyen hematüri,
 • Vücutta başka yerde geçirilmiş olan tüberküloz veya zaten aktif olan tüberküloz,
 • Böbreklerden birinde veya her ikisindeki nekrotizan papillit,
 • Seminal veziküllerde sertleşme,
 • Epididimde nodülaritenin bulunduğu kronik epididimit,
 • Antibiyotiklere cevap vermeyen kronik sistit, 
 • Hastalık basillerinin idrarda görülmesi ,
 • İdrar yollarında şiddetli derecede ağrı,
 • Zayıflık ve Anemi Kan zehirlenmesi,  tedavi yapılmaz ise,
 • Hasta olan kişi idrar miktarının azaldığından ve idrar torbasının şişliğinden  şikayetçidir.
Bu klinik bulguların belirlendiği hastalarda gereken tetkikler yapılarak böbrek tüberkülozu tanısı konulabilir. Bu semptomlar hastalık ileri evreye ulaşana kadar hastada gözlenmeyebilir ve hatta hastalarda asemptomatik gibi durumlar olabilir. Ağrı olması, ileri hastalığın göstergesidir. Çoğu belirtiler, basillerin mesaneye yayılmasıyla bağlantılıdır. Hastaların sabahki ilk idrarından mikobakteriler için spesifik kültür yapılmalıdır. Tek kültürün pozitif olma oranı yüzde yetmiş üçtür. Üç gün ilk idrarda yapılan spesifik kültür ile tanının başarı şansı yüzde doksana çıkartılabilir. Yirmi dört saatlik idrar toplanarak yapılan testlerde daha iyi sonuçlar alınamamıştır. Yine üç gün boyunca sabahları alınan idrar örnekleri fluorokrom, Kinyoun veya Ziehl-Neelsen ile boyanarak aside dirençli basiller araştırılabilir. 

İdrar tüberküloz belirtileri; Son yıllarda hızla gelişen PCR testi, tanıda oldukça güvenilir ve hızlı bir yöntemdir. Üriner sistemin ardından, giderek daha az oranlarda seminal veziküllerde, prostat, testisler ve epididimler  tutulabilirler. Skrotum da akıntılı fistül oluşması, tüberküloz hastalığının başka bir bulgusu olarak gerçekleşir. Üretra tutulumu nadirdir. Penis tüberkülozunda ise yüzeyel ülser şeklinde görülür, ancak alttaki dokuları tutabilir. Kadın üreme organlarındaki lezyonlar ektopik gebelik veya steriliteye neden olabilir. Çift taraflı tutulum olmadığı durumlarda, renal fonksiyon normaldir. İdrar analizinde asit pH, eritrosit ve lökositler bulunur. Alınan ilk idrardan spesifik kültür yapılır. Böbrek tüberkülozunun başka bir belirtisi de skrotum içerisinde akıntılı fistül görülmesidir. Üretra tutulumu daha nadirdir. Sağlıkla kalın.
]]>
Tüberküloz Basili https://www.tuberkuloz.gen.tr/tuberkuloz-basili.html Thu, 29 Nov 2018 12:11:32 +0000 Tüberküloz Basili, hava yoluyla bulaşarak tüberkülaza yol açan mikroorganizmadır. Tüberküloz hastalığı için eski çağlardan 18. yüzyıla kadar kabul edilen görüş, bozuk olan havanın hastalık oluşturması şeklindedir. 19. Tüberküloz Basili, hava yoluyla bulaşarak tüberkülaza yol açan mikroorganizmadır. Tüberküloz hastalığı için eski çağlardan 18. yüzyıla kadar kabul edilen görüş, bozuk olan havanın hastalık oluşturması şeklindedir. 19. yüzyılın ikinci yarısında ise deneysel araştırma modelinin kullanılmasıyla tüberküloz hastalığının nasıl yayıldığı anlaşılmaya başlanmıştır. Bu çalışmalar Koch’un buluşlarıyla olgunlaşmıştır. Bugün ulaşılan nokta, tüberkülozun hava yolu ile bulaşan hastalıkların klasik bir örneği olduğu yönündedir.

Hava yolu ile bulaşmada içinde 1-3 canlı tüberküloz basili bulunan ve birkaç saat havada asılı halde kalabilen, 1-5 mikron büyüklüğünde damlacık çekirdekleri önemli rol oynar. Tüberküloz hastalığında en çok bulaşmaya neden  olan kaynak, aside dirençli basil yönünden pozitif olan akciğer ve larenks tüberkülozlu olgulardır. Bu olgularda tüberküloz bulaşımını etkileyen bazı faktörler olduğu belirtilmiştir. 

Bulaşmayı Etkileyen Başlıca Faktörler

Kaynak olgunun özellikleri: Olgunun tüberküloz basilini yaymasında pozitif balgam çıkarma miktarı, öksürme, hapşırma, konuşma, gibi değişik solunum manevralarıyla bakteri içeren aerosol oluşturma potansiyeli, tüberkülozun klinik formu, tedavi alıp almaması vb. önemlidir.

Çevresel faktörler: Kaynak olgu ile paylaşılan ortamın havalandırması yetersiz kapalı bir mekan olması tüberküloz basilinin bulaşma ihtimalini arttırır. Bulaşmada havalandırmanın önemini vurgulayan ve ilk bilimsel verileri oluşturan çalışmalar ise 1950’li yılların sonunda yapılmaya başlanmıştır.

Karşılaşma süresi ve yoğunluğu: tüberküloz basili ile karşılaşma süresi ve PPD reaktivitesi arasında bir ilişkinin saptanması bazı salgınların analizine yardımcı olmuştur. Kaynak olgunun aile bireyleri gibi yakın temaslılarında da infeksiyon ve hastalığın daha fazla olduğu saptanmıştır. Bu örneklerin sayısı arttırılabilir. Sonuçta karşılaşma süresi ne kadar uzunsa ve kaynak olgunun basil yoğunluğu ne kadar çok ise bulaşma ihtimali o kadar fazla olur.

Tüberküloz basili özellikleri: Basilin virulansındaki kantitatif değişkenler içinde, tutulan organ sayısı ya da yaygın hastalık yapma eğilimi, organlarda bulunan basil sayısı ve oluşan doku reaksiyonu ya da hasarın şiddeti sayılabilir. Basilin fiziksel ve kimyasal yapısındaki küçük değişimler, aerosol forma gelme, damlacık çekirdeği ortamı içinde yaşama ya da akciğerlerdeki primer savunmalara direnme yeteneği bulaşıcılığı etkileyebilir.

Hedef kişinin özellikleri: Temaslının daha önce tüberküloz geçirip geçirmediği, BCG durumu, tüberküloz hastalığının gelişmesini arttıran bir durum varlığı kaynak olgu ile karşılaşma sonrası gelişecek durumun belirlenmesinde önemlidir.
]]>
Tüberküloz Hastalığı https://www.tuberkuloz.gen.tr/tuberkuloz-hastaligi.html Fri, 30 Nov 2018 06:36:11 +0000 Tüberküloz hastalığı, basille buluşan bulaşıcı hastalıklar arasında yer alır. Akciğer olmak üzere başka organlara yayılır. Tedavi edilmeyen tüberküloz hastalıkları ölüme sebep olur. Bu hastalıkta iyileşme sağlanırke Tüberküloz hastalığı, basille buluşan bulaşıcı hastalıklar arasında yer alır. Akciğer olmak üzere başka organlara yayılır. Tedavi edilmeyen tüberküloz hastalıkları ölüme sebep olur. Bu hastalıkta iyileşme sağlanırken; erken tanı hayat kurtarır. Hastalık kolaylıkla bulaşmazken tedavi altında olmayan basil saçan hastalıkların kapalı ortamda diğer kişilerle birlikte yaşaması esnasında öksürmesi ve hapşırması ile etrafa saçtığı basil sebebiyle yakındaki kişilere bulaştırması muhtemeldir. Hastalık olan kişinin aynı evde birlikte oturanlarla ya da yakın arkadaşlarla olan ilişkisine son derece dikkat etmesi önemlidir. Kapalı evlerde, işyeri ortamında bulaşması yüksektir. Hastalık olan kişinin kullandığı çatal, tabak, bardak, giysi gibi eşyalardan bulaşma olmazken; kapalı hava akışı bulunmayan ortamlarda yayılması hızlanır. Tüberküloz mikrobu vücuda girdikten sonra hastalık yapma suresi kişiden kişiye değişiklik gösterir. Küçük çocuklarda ve vücut direnci düşük olan kişilerin hastalanma riski daha fazladır. Bu mikrop vücuda girdikten sonra uzun bir süre sonra da ortaya çıkabilir. Şeker hastalığı, böbrek hastalıkları, bazı kanser hastalıklarında  tüberküloz hastalığına yakalanma riski mevcuttur.

Tüberküloz hastalığının belirtileri

Bu hastalık genellikle sessizce başlangıç gösterirken; kronik seyretmeye devam eder.Tüberküloz hastalığının belirtileri arasında genel yakınmalar ve akciğeri yakınmalar olarak grubu ayrılırken; genel yakınmalarda akşama doğru yükselen ateş, uyku arasında fazla terleme, aşırı kilo kaybı, iştahsızlık, halsizlik ve yorgunluk gibi yakınmalar meydana gelir. Akciğere özgü olan yakınmalardır ise 4 haftaya kadar uzun süren öksürük, değişken miktarda kan tükürme, öksürerek balgam çıkarma, göğüste ve sırtta ağrı, nefes alırken ve konuşurken ses kısıklığı, nefeste alırken hışırtı gibi problemler gözlenebilir. Bu problemler genellikle hafif başlarken; yavaş yavaş ilerlemeye devam eder. Bu bulgular olan kişilerin vakit kaybetmeden doktora başvurmaları hastalığın tedavisi edilmesi açısından son derece önemlidir. Bu hastalığın daha çok yayılmasına ve tutulan organın daha fazla tahrip olmasının sebebi geç kalınmasından dolayıdır. Fark edilmediği zaman hasta çevresine basil saçar ve daha çok kişinin infekte yani hastalığa yakalanmasına sebep olmaktadır. Bu sebeple özellikle iki haftadan uzun süren öksürük ve diğer şikayetlerin oluşması halinde vakit kaybetmeden sağlık merkezlerine ya da en yakın hastaneye başvurarak gerekli testlerin yapılması önemlidir.

Tüberküloz Hastalığı
Tüberküloz hastalığının tanısı

Tüberküloz hastalığı şüphelisi olan kişinin vakit kaybetmeden gerekli hastaneye gitmesi ile uygulanacak akciğer filmi sayesinde tüberkülozun oluşumu kontrol edilir. Kesin tanı konulması için balgam incelemesi yapılır. Balgam da Verem mikrobunun gösterilmesi sonucunda tüberküloz hastalığının tanısı konmuş olur. Ayrıca mikroskobik muayene ve kültür testi yapılarak; tüberküloz hastalığının kesin teşhisi yapılır. Ayrıca hastaya bcg aşısının yapıldığı ve bu aşağı ile beraber tüberküloz tanısı sonrasında tedavisi edilmesi için hastaneye yatırılması sağlanır.

Tüberküloz hastalığının tedavisi

Tüberküloz hastalığı bulunan kişinin tedavisi için gerekli ilaçlar kullanılır. Verem Savaş Dispanserleri tarafından hastalara ücretsiz olarak verilen bu ilaçlar hastalığın başarılı tedavisi için önemlidir. Kısa bir süre sonra hastalığın belirtilerinin kaybolması gözlenir. Hastalığının kesin tedavisi ve tekrarlamaması için en az 6 ay süreyle bu hastaların tedavi edilmesi gerekir. Hastalığın ilerleme derecesine göre bu sürenin uzatılması gerekir. Hastaya verilen ilacın düzenli olarak kullanılması tedavide oldukça önemlidir. Düzensiz veya yeterli miktarda kullanılmayan ilaçlar tüberkülozun direnç kazanmasına sebep olabilir. Tüberküloz tedavisin]]> Tüberküloz İlaçları https://www.tuberkuloz.gen.tr/tuberkuloz-ilaclari.html Fri, 30 Nov 2018 19:11:59 +0000 Tüberküloz İlaçları, Tüberküloz tedavisinde kullanılan ilaçları inceleyecek olursak iki kısımda incelenmektedir. Birinci sıradaki ilaçlar en efektif düzeyde olan ve toksisite profili olan ilaçlar. İkinci sıra ilaçlar olarak Tüberküloz İlaçları, Tüberküloz tedavisinde kullanılan ilaçları inceleyecek olursak iki kısımda incelenmektedir. Birinci sıradaki ilaçlar en efektif düzeyde olan ve toksisite profili olan ilaçlar. İkinci sıra ilaçlar olarak ta daha çok toksisiten olan az etkili ve ilaç değeri olarak pahalı ilaçlardır. Birinci sınıfında ki ilaçlar tüberkülozlu hastaların çoğunluğu başarılı bir şekilde bu ilaçlar ile tedavi edilir. Birinci sınıftaki ilaçlar ikinci sınıfta yer alan ilaçların çoğuna direnç göstermektedir. Tüberküloz ilaçlarının klinik önemi olan ilaç isimleri ve özellikleri sıralayalım;

Tüberküloz ilaçları: izoniazid, rifampisin, etambutol, streptomisin, pirazinamid, etionamid, paraminosalisilik, tiasetazon, sikloserin, kanamisin, makrolild, rifabutin, fluorokinolon, kofazimin

Tüberküloz 1. Sınıf İlaçları

İzoniazid: Mevcut olan tüberküloz ilaçlarının en güçlüsüdür. Basiller üzerinde hızlı çoğalır ve etki yaparlar.

Rifampisin : İzoniazid'den sonra gelen tüberküloz ilaçlarının içerisinde ikinci önemli ilaçtır. Hızlı çoğalır hücre içinde ve dışında etki yapar.

Etambutol: Hiçbir ilaç ailesi ile ilişkisi olmayan birinci sıra ilaçlara artan bakteriyel direnç nedeni ile geliştirilmiştir. Kendisine karşı savaş direnç gelişmesi teropatik değerini artırır.

Streptomisin: Tüberküloz hastalığı için keşfedilen ve major rol oynayan protein sentezini inhibe eden etkin bir ilaçtır.

Pirazinamid: İzoniazid ilaç kadar etkisi olmasa da kendi çapında oldukça kuvvetli bir ilaçtır. Sentetik pirazin analoğu dur. Çoğalma halindeki hemde dormant durumuna geçmiş mikobakteriler üzerinde etkilidir.

Tüberküloz 2. Sınıf İlaçları

Etionamid: Tüberkülozda ikinci sıra bir ajandır. İlacın fazla etkisi olmadığından diğer ilaçlarla birlikte kullanılır.

Paraminosalisilik: Tüberküloz hastalığında etlisi çok dar bir ilaçtır. Asidin yapısal analoğudur. Folik asidi konversiyonu konpetitif olarak bloke eder.

Tüberküloz İlaçları
Tiasetazon: Gelişmekte olan ülkelerde yaygın kullanılır. Ucuz bir ilaçtır. Etkinliği konusunda bilgileri azdır.

Sikloserin: Geniş spektrumlu bir antibiyotikdir. Bölünmüş dozlarda verilir.

Kanamisin: Sadece direnç mikroorganizmalarında mikrobakterilerin neden olduğu hastalık tedavisinde kullanılır. 

Tüberküloz 3. Sınıf İlaçları

Makrolild: Enfeksiyonlara karşı klinik olarak etkilidir. Hastaları enfeksiyonlarda koruma etkisi olduğu bilinir. Hızlı direnç gösterir.

Rifabutin: Tüberküloz hastalığında kullanılan bir türdür. 

Fluorokinolon: DNA inhibisyonu yapan bakterilere etki gösterir. Diğer ilaçlar ile etkileşimi önemlidir.

Klofazimin: Tüberküloz tedavisinde yaygın olarak kullanılır. Çok ilaca direnç gösterir. Aktif değişkendir. Dokularda birikme özelliği taşır.
]]>
Tüberküloz Maskesi https://www.tuberkuloz.gen.tr/tuberkuloz-maskesi.html Sat, 01 Dec 2018 03:56:11 +0000 Tüberküloz maskesi, Tüberküloz hastalığı basille bulaşan hastalıklar arasında yer alırken; vücudun direncinin düşmesine neden olan aktif hastalıklardan biridir. Enfeksiyon gelişiminin önlenmesi amacıyla tüberküloz hastalı Tüberküloz maskesi, Tüberküloz hastalığı basille bulaşan hastalıklar arasında yer alırken; vücudun direncinin düşmesine neden olan aktif hastalıklardan biridir. Enfeksiyon gelişiminin önlenmesi amacıyla tüberküloz hastalığından korunmak için bazı önlemler alınması gerekir. Bu önlemlerin arasında tüberküloz maskesi yer alır. Tüberkülozdan korunmak için tüberküloza yakalanan hastaların etkin şekilde tedavi edilmesi gerekirken; koruyucu ilaç tedavilerinin kullanmasının yanında henüz infekte olmamış çocukluk yaşındaki grubunda aşı ile korunması gerekir. Tüberküloz hastalığının yayılmaması için tüberküloz hastasının maske kullanması; hapşırma,  öksürme gibi durumlarda tüberküloz nedeniyle bu oluşan basilin etrafına yayılmasını önlenmesi gerekir.

Tüberkülozdan korunmanın yolları

Tüberküloz hastalığının ilaçla tedavi edilmesinin yanında; dinlenme, beslenme gibi durumlara dikkat etmesi oldukça önemlidir. Verem hastalığı teşhisi yapılan kişilerin ilaç tedavisine başlanması gerekirken, hastanın balgamında bulunan basil sayısının hızla azalması sağlanır. Bu sebeple tedaviye başladıktan sonra Verem hastalıklarının bulaşıcılığını yitirmeleri gerekir. Ayrıca koruyucu ilaç tedavisi ile tüberküloz hastası ile temas halinde olan kişilerin korunması amacıyla tüberküloz maskesinin kullanılması önemlidir. Solunum yolu ile bulaşan hastalıklar arasında yer alan bu hastalığa yakalanan kişilerin kapalı mekanlarda maske kullanması gerekirken; öksürük ya da hapşırık sırasında ağzını mendille kapatması gerekir. 

Tüberküloz hastasının odasında yapılması gerekenler ve maske uygulaması

Bu hastaların hastalığının etkisi yok olana kadar bir bir odada kapalı alanda kalması, hastanın yanına girip çıkanların tüberküloz maskesi takmaları kendi sağlıkları açısından önemlidir. Ayrıca tüberküloz hastalarının bulunduğu ortamların havalandırılması ve odanın temizliğinin sağlanması son derece önemlidir. Havada bulaşıcı olarak bulunan partiküllerin azaltılması; hastalığın bulaşma oranını azaltır. Tüberküloz hastalarının kullandığı malzemeler olan bardak, çatal gibi ürünlerden ziyade; nevresim, havlu gibi ev tekstili ürünlerinin sterilize edilmesi oldukça önemlidir.

Tüberküloz Maskesi
Tüberküloz hastalarının hastaneye yatırılıp mutlaka takip edilmesi gerekir. Hastaların yakınlarının da bu hastalık için gerekli testleri yaptırmaları kendi sağlıkları açısından önemlidir. Tüberküloz hastalarının ayrı bir izolasyon odasında tutulmaları; oda kapısının kapalı olması, pencerelerin açık tutularak gerekli miktarda havalandırılması önemlidir. Hastaların bu odadan dışarı çıkarken mutlaka tüberküloz maskesi takarak dışarı çıkmaları, etrafına basil yaymalarını engellemek için önemlidir. Tüberküloz hastalığı bulunan kişilerin koridor ve bölümlerine ultraviyole lamba takılması önemliyken; hastaların başkaları ile temas halinde bulunurken mutlaka solunum maskesi kullanması gereklidir. Tüberküloz bölümünde yatan hastaların bakımını sağlayan personelinde mutlaka bu solunum maskelerini kullanmaları; basilleri fitre edebilecek yetenekte olan kaliteli maskelerden kullanmaları, kendi sağlıkları açısından önemlidir.

Sağlık çalışanlarının periyodik taramalarının düzenli olarak yapılması, deri testi negatif olan personelin sonraki taramaları pozitif hale gelmesi sonucu koruyucu tedavi uygulanması gerekir. Koruyucu tedavi öncesi hastalık olmadığı için hastalığa yakalanma riskini azaltmak ilaç tedavi kullanılırken sürekli maske kullanmaları tavsiye edilir. Ayrıca şüphelenen personelin balgam testi yaptırmaları; kendilerininde başkaları ile aynı ortamda bulunduğu zaman maske takımları oldukça önemlidir
]]>
Verem İlaçları https://www.tuberkuloz.gen.tr/verem-ilaclari.html Sun, 02 Dec 2018 02:43:32 +0000 Verem ilaçları, Verem bulaşıcı bir hastalık olmakla bilinen günümüzde milyonlarca insanın hayatını kaybetmesine neden olan bir hastalıktır. Diğer adı tüberküloz olan bu hastalık ilaçlarla tedavi edilebilir bu hastalıkta m Verem ilaçları, Verem bulaşıcı bir hastalık olmakla bilinen günümüzde milyonlarca insanın hayatını kaybetmesine neden olan bir hastalıktır. Diğer adı tüberküloz olan bu hastalık ilaçlarla tedavi edilebilir bu hastalıkta mutlaka tedaviye erken başlanması gerekir. Tedavi olmayan hastalar, hastalıklarını yakın oldukları kişiye bulaştırabilirler. Hasta yakınları aynı evde yaşıyorlarsa 3 ayda bir kontrole gitmelidir. Akciğere kadar bulaşan bir virüs vücutta enfeksiyon olarak görülmektedir. Belirtileri genelde hafif  başlayıp yavaş bir şekilde ilerler. Hastanın uzun süre birlikte yaşadığı kişilerle aynı kaldığı havasız, ortamda, olursa tedavi altında olmayan kişiler yakınlarına bulaştırır. Öksürük, hapşırık, bu durumlarda ağızdan çıkan bakterileri hasta başkasına bulaştırır. Tedavi edilen hasta ilaçlarla yakın takibe alınır ilaçların tedaviye olumlu cevap verip vermediği gözlenir. Yan etkisi olan ilaçların önlemi alınarak tedavi devam edilir ilaç tedavisi görmeyen hastalar kilo kaybederler daha sonra bitkin olan vücutları ilaçlarla toparlanır. Tedavinin en uygun kuralı ilaçların yeterli ve düzenli kullanılmasıdır. Hastanın tedavisi yaklaşık 6-9 ay arasında sürmektedir ilaç tedavisi gören hastalar kısa süre sonra hastalık belirtileri kaybolabilir veya azalabilir. Hastalık tekrarlamaması için iyileşen hastaların tedavileri uzatılır veya 5-8 ay olarak takip edilir. Verem ilaçları kullanan hastaların çok ağır işlerde çalışmaması ve istirahat etmesinde fayda vardır. İlaçların yan etkileri oldukça fazla olarak bilinen hastaların düzenli besin almaları dengeli beslenmelerinin önemi oldukça büyüktür.

Verem İlaçları
Verem ilaçlarının yan etkileri 

Şikayetleri azaltan bu ilaçlar, ağız yoluyla alınır bu ilaçlar uzun süre kullanıldığında eklem ağrılarına yol açar. Şikayet çok artarsa aspirin kullanılabilinir yan etkileri olsa bile kullanılan ilaçlar kesilmez. Kanda ürük asit yükselmesi görülebilir kullanılan ilaçların diğer ilaçlara göre yan etki ve şikayetleri fazladır. Hastalığın tedavisinde kullanılan ilaçlar 2 gruba ayrılır, birinci aşama vücudun direnci düşmeden az miktar olarak verilir. İkinci aşama ise hasta olan kişiye testler yapılarak hastalığın hangi boyutta olduğuna bakılır vücuttaki mikrop dağılmışsa ilacın dozu artırılır. İlaç tedavisini gören hastalar daha çabuk sağlığına kavuşup hayatına devam edebilirler.                                             
]]>
Tüberküloz Verem https://www.tuberkuloz.gen.tr/tuberkuloz-verem.html Sun, 02 Dec 2018 04:04:31 +0000 Tüberküloz verem, mycobacterium tuberculosis adlı bir bakterinin yol açmış olduğu ciddi bir akciğer hastalığıdır. Akciğere bağlı olarak gelişen hastalık, çok nadir durumlarda farklı organları da etkileyebilir. Tüberküloz verem, mycobacterium tuberculosis adlı bir bakterinin yol açmış olduğu ciddi bir akciğer hastalığıdır. Akciğere bağlı olarak gelişen hastalık, çok nadir durumlarda farklı organları da etkileyebilir. Hastalık genel olarak akciğer veremi olarak tanımlanır. Bakteri vücuda girdikten hemen sonra hastalık gelişmeyebilir. Vücut direncinde yaşanan düşüş bakterinin harekete geçmesine neden olarak bakteri tüberküloz vereme sebep olabilir. Verem günümüzde hala ekonomik anlamda yetersiz olan insanların arasında yaygın bir şekilde görülen ve ölüme yol açabilen bir hastalıktır. Vereme yol açan bakteri dünya genelinde 1.7 milyar kişide bulunmakta ve her yıl 3 milyondan fazla kişi bu hastalık yüzünden hayatını kaybetmektedir.

Tüberküloz verem nasıl bulaşır

Tüberküloz genelde solunum yolu ile bulaşan bir hastalıktır. Dolayısıyla da mikrop genelde akciğere yerleşim gösterir. Vücut direnci düştüğünde ya da savunma yetersiz kaldığında hastalığa yol açan bakteri akciğere yerleşir ve akciğerde yara oluşumuna yol açar. Bakteri burada çoğalmaya devam eder. Öksürürken ya da hapşırırken bakteri dış ortama çıkar ve kapalı ortamlarda bulunan başka kişilerin nefes alıp vermesiyle bakteri başkasının akciğerine geçer. Bu sayede mikrop kişiden kişiye bulaşarak yayılır. Bazı vakalarda verem hemen açığa çıkar. Bazen ise vücut direnci kuvvetli kişilerde bakteri bağışıklık sistemi tarafından tutulur. Bağışıklık sistemi zayıfladığında sistem tarafından tutulan bakteri nedeniyle verem açığa çıkar. Hastalık ilerlediğinde bakteriye maruz kalan kişinin balgamında verem mikrobuna rastlanır. Bu durumda kişiye temas edildiğinde verem diğer kişiye hemen bulaşır. Verem mikrobu ayrıca pastörize edilmemiş sütlerle de bulaşabilir. Bu durum gelişmiş ülkelerde pek görülmez.

Tüberküloz verem belirtileri nelerdir

Verem hastalığında yaşanan belirtiler hastalık ile sınırlı değildir. Hastalık nedeniyle yaşanan en yaygın belirti öksürüktür. Öksürük ile beraber hastada balgam görülür. Balgamda kan görülüyorsa hastalık kronik bir hal almış demektir. Ancak hastalığın erken dönemlerinde de kanlı balgama rastlamak mümkündür. İştahsızlık, halsizlik, gece terlemesi, kilo kaybı hastalık nedeniyle yaşanabilecek erken belirtiler arasındadır. Başlangıçta yaşanan şikayetler kişide verem şüphesi uyandırmaz. Hastalık ilerledikçe akciğer hasarlanarak hasta nefes alıp vermekte güçlük yaşar. Bu duruma yüksek ateş eşlik edebilir.

Tüberküloz verem hastalığında kimler risk altındadır

Tüberküloz verem hastalığı için en riskli grup AIDS hastalarıdır. AIDS hastalarında vereme yakalanma riski daha yüksektir. Sağlık ihtiyaçlarını yeterince karşılayamayan, ekonomik anlamda güçlük yaşayan kişilerinde hastalığa yakalanma riski vardır. Beslenme hastalığın önlenmesi ya da tedavisi için oldukça önemlidir. Düzenli ve dengeli beslenen kişilerde verem görülme olasılığı zayıftır. Kan grubu AB olan kişilerin kan grubu 0 olan kişilere nazaran vereme yakalanma olasılığı daha yüksektir. Alkol kullanımında ise tüberküloz 10 kat daha fazla görülür. Stres, diyabet hastalığı, kanser hastalığı tetikleyen etkenler arasındadır.

Tüberküloz VeremTüberküloz verem nasıl teşhis edilir

Yaşanan belirtiler 15 günden fazladır devam ediyorsa doktora başvurulmalıdır. Doktor hastayı muayene ederek gerekli tetkiklerin yapılmasını ister. En önemli tetkik balgam incelenmesidir. Balgam detaylı bir şekilde incelenerek verem mikrobunun olup olmadığı tespit edilir. Bu işlem genelde sabah aç karnına yapılır. Sabah alınan balgam eğer yeterli değilse balgam hasta tarafından 1 gün boyunca biriktirilir. Yaşanan belirtilere rağmen balgamda mikroba rastlanmamışsa akciğer grafisi istenir. Devamında kan testleri yapılarak tüberküloz verem teşhisi konulabilir. Sabah hastadan alınan mide suyu incelemesi de tanı için kullanılabilir.

Tüberküloz verem tedavisi nasıl yapılır

<]]>
Verem https://www.tuberkuloz.gen.tr/verem.html Mon, 03 Dec 2018 00:59:24 +0000 Verem, bulaşıcı bir hastalıktır. Bakteri yolu ile bulaşır. Halk arasında ince hastalık denir. Verem genel olarak her organda görülür. Bununla birlikte akciğerlerde daha sık görülür. Verem hastalığı öksürük ve hapşırık Verem, bulaşıcı bir hastalıktır. Bakteri yolu ile bulaşır. Halk arasında ince hastalık denir. Verem genel olarak her organda görülür. Bununla birlikte akciğerlerde daha sık görülür. Verem hastalığı öksürük ve hapşırıkla bulaşır. Hapşırmadan sonra havaya saçılan tükürükle bulaşır. Kan dolaşım sistemindeki hasar nedeniyle, hastalığın ilerleyen zamanlarında hasta açık renkte kan kusar. Verem organlara zarar verir. Yanlış tedavide veya tedavi edilmediğinde ölümle sonuçlanır. Doğru tedavi ile verem hastalığından kurtulabilir hastalar. Doğru tedavide iyileşme kalıcıdır. Ancak tedaviye erkenden başlanmalı ve yeterli sürede tedavi edilmelidir. 

Verem belirtileri
 • İki haftadan fazla süren öksürüklerde verem olma riski vardır.
 • Yüksek ateş verem riski taşır.
 • Gece uyurken terleme verem riski olabilir.
 • Göğüste şiddetli ağrı verem belirtisi olabilir.
 • Uzun süreli iştahsızlık verem belirtisi olabilir.
 • Hızlı olarak kilo verme verem belirtisi olabilir.
 • Halsizlik, kırgınlık verem belirtisi olabilir.
 • Tükürükte kan gelmesi verem belirtisi olabilir.
Verem belirtileri genelde hafif olarak başlar ve vücutta yavaş ilerleme gösterir. Vücutta yavaş ilerlediği için doktora gitmede hastalar gecikir. Doktora gidildiğinde de yanlış tedavi ve yanlış teşhis hastalığın iyileşme sürecini geciktirir. Verem tedavisinde kullanılan ilaçların dozu çok yüksektir. Veremden korunmak için yapılan aşılar mutlaka yapılmalıdır. Bebek iki aylıkken ve yedi yaşında iken verem aşısı yapılïr. Düzenli, sağlıklı yaşam ile veremden korunulabilir. Verem hastalığını atlatan bir kişide tekrardan verem hastalığı olabilir. Bu yüzden dikkat edilmelidir. Verem çevredeki herkeste görülebilir. 

VeremVerem tedavisi: Verem tedavisi ilaçlarla yapılır. Ve erken teşhiş, doğru tedavi ile mutlaka olumlu sonuçlar alınır. Antibiyotiklerin yeri tedavide çok büyüktür. Tedaviye başlayınca ilk iki ayda dört tane ilaç kullanılır. İki ay bitimindeki dört ayda değişik iki ilaç kullanılır. Verem solunum yolu ile bulaşan bir hastalıktır. Bu yüzden veremdeki mikroplar dırek karşı tarafın akciğerlerine yerleşir. Bu mikroptan sonra vücut direnci düşer ve vücutta yara çıkmaya başlar. Yara oluşması ile birlikte vücut mikrop oluşturmaya devam eder. Oluşan bu mikroplar öksürürken yada hapşırırken karşı tarafa bulaşır. Verem hastalarından en çok görülen belirgin özellik şiddetli ve sık öksürüklerdir. Verem en çok AIDS'li kişilerde görülür. Bunun nedeni ise AIDS'li kişilerin vücut dirinçlerinin düşük olmasıdır. 
]]>
Verem Hastalığı https://www.tuberkuloz.gen.tr/verem-hastaligi.html Tue, 04 Dec 2018 00:04:37 +0000 Verem hastalığı, toplumda her yaştan kişide görülebilen, zengin fakir ayırt etmeden oluşan bir hastalıktır. Mycobacterium tüberculosis denilen mikrop bu hastalığı oluşmasını sağlar. Tüberküloz olarak ta bilinen verem hasta Verem hastalığı, toplumda her yaştan kişide görülebilen, zengin fakir ayırt etmeden oluşan bir hastalıktır. Mycobacterium tüberculosis denilen mikrop bu hastalığı oluşmasını sağlar. Tüberküloz olarak ta bilinen verem hastalığı, en fazla akciğerleri etkilemekte, vücuttaki diğer organlara da zarar verebilmektedir. Tedavisi ihmal edilirse ya da etkin bir tedavi uygulanmazsa, hastalık ölüme neden olabilir. Ancak tedavisi mümkün olan bir hastalıktır. Hastalar tamamen bu hastalıktan kurtulabilir.

Verem hastalığı nasıl bulaşır

Verem mikrobunun kaynağı, tedavi edilmemiş olan aktif akciğer veremi ve larenks veremi bulunan hastalardır. Mikrop hastaların öksürmesi, nefes alması, konuşması, hapşırması gibi eylemleriyle havaya saçılır. Bu şekilde sağlıklı olan kişilere nefesle bulaşır. Ancak bu mikrobu kapmak için, bu hasta kişilerle belirli bir süre birlikte olmak gerekir. Sokaklarda bulunan veremli kişilerden mikrobu alma olasılığı düşüktür. En fazla aile içindeki kişilerden, çalışma ortamındaki arkadaşlardan verem mikrobu bulaşır. Hastalığın tedavisine başlanırsa, kısa sürede bulaşıcılık özelliği ortadan kalkar. Bunun dışında hastaların kullandığı tabak, çatal, bardak gibi eşyalarla temasla, cinsel ilişkiyle, kan yoluyla verem hastalığı bulaşmaz. Verem hava yoluyla bulaşan bir hastalıktır. Mikrop vücuda girince aylarca bazen yıllarca hastalık etkisi yapmayabilir. Çünkü bağışıklık sisteminin savunması mikropları bloke eder ve sessiz kalmasını sağlar. Buna kişinin enfekte olması, verem enfeksiyonu adı verilir. Bunu genellikle kişi bilmez. Eğer tüberkülinle cilt testi uygulanırsa, sonuç pozitif çıkar. Ancak bu süreçte mikroplar bloke haldedir.

Verem HastalığıVerem hastalığı nasıl anlaşılır

Verem hastalığı mikropların aktifleşmesiyle ortaya çıkar. Ciddi bir rahatsızlık olduğundan, tedavisi yapılmazsa yerleştiği organda ya da diğer organlarda hasara neden olup, ölümcül sonuçlara yol açabilir. Organlarda iltihaba neden olan rahatsızlık, erimelere yol açar ve organın işlevini bozar. Mikrobun vücutta hastalık yapma süresi değişkenlik gösterir. Kişinin direnci düşük olursa, daha hızlı gelişim gösterir. Eğer kişinin direncini kıran başka bir hastalık olursa, verem hastalığının gelişmesi de hızlanır. Özellikle AIDS hastalığı bu konuda verem hastalığı ile birlikte ilerler. Ayrıca alkol bağımlılığı, diyabet, böbrek hastalığı, ilaç bağımlılığı, sigara, kanser türleri de hastalığın hızlı gelişmesine neden olabilir.

Verem hastalığı tanısı kişinin balgamında mikrobun bulunmasıyla yapılır. Akciğer röntgeni, yakınmalar verem şüphesine yol açar. Özellikle 2 haftayı geçen öksürük, gece terlemesi, iştahsızlık, ateş, halsizlik, göğüs ağrısı, kan tükürme, zayıflama gibi belirtiler verem hastalığının bulgularıdır. Bunların hafif derecede başlaması hastaların doktora gitmesini geciktirir. Bazıları da bunu sigara gibi başka etkenlere bağlar. Bu yüzden verem hastalığı daha fazla ilerleme gösterir. Verem ve savaş dispanserleri bu hastalıkla ilgili tanı işlemlerini, tedaviyi ve takip işlemlerini ücretsiz olarak gerçekleştirir.

Verem hastalığı tedavisi nasıl yapılır

Günümüzde verem hastalığının tedavisinde oldukça güçlü ilaç tedavileri uygulanmaktadır. Mikropların etkisiz hale getirilmesi için, verem tedavisi sırasında 4 farklı ilaç kullanılır. Bu mikroplar ağır çoğaldığı için, tedavinin uzun sürmesi gerekir. Hastalarda en az 6 ay tedavi devam eder. Daha önceden hastalara uygulanan beslenme, stresten uzak kalma, ilkim değişikliği gibi önlemler ilaçların kullanımıyla önemini kaybetmiştir. Yeni tedaviler sayesinde hastaların daha fazla yaşama şansı olmaktadır. Verem hastalığı bulaşıcı ve ölümcül bir hastalık olduğundan, hastaların tedavisi toplum sağlığını direkt etkilemektedir.
]]>
Tüberküloz Aşısı https://www.tuberkuloz.gen.tr/tuberkuloz-asisi.html Tue, 04 Dec 2018 09:02:30 +0000 Tüberküloz aşısı, BCG aşısı, verem aşısı olarak ta bilinir. Dünya genelinde yaygın şekilde görülen ve tüberküloza neden olan mikroba karşı korunmayı sağlar. Tüberküloz mikrobu en fazla akciğerleri etkiler. Bunun dış Tüberküloz aşısı, BCG aşısı, verem aşısı olarak ta bilinir. Dünya genelinde yaygın şekilde görülen ve tüberküloza neden olan mikroba karşı korunmayı sağlar. Tüberküloz mikrobu en fazla akciğerleri etkiler. Bunun dışında kemikleri, böbrekleri, beyin gibi diğer organları da etkiler. Aşı bunlar üzerinde de faydalı etkiler yapar. Bazı alerji hastalıklarında, mesane kanserinde, cüzzam, menenjit gibi hastalıklarda da yararlı olur.

Tüberküloz aşısının özellikleri nedir

Tüberküloz aşısı ısı ve ışığa karşı dayanıksız olduğundan, cilt altına enjekte edilir. Aşının enjekte edilmesinden sonra, bölge alkollü pamukla silinerek dezenfekte edilmelidir. Aşı yapılırken, enjektörle hava alınmaması önemlidir. Yaşı 1 yaşın altında olan çocuklara 0,05 cc, bu yaştan büyük olan çocuklara ise 1 cc şeklinde tatbik edilir. Tüberküloz aşısı lenfatik sistemde ve kanda mikrobun yayılmasına engel olur. Bu aşı toz halinde buzdolabında 2-8 derecede 2 yıl, oda sıcaklığında ise 30 gün etkisini korur. Aşı kullanılacağı zaman sulandırılır ve en geç 6 saat içinde tatbik edilir. Sulandırma ise bildiğimiz suyla yapılmaz. Tüberküloz aşısının özel sulandırıcısı vardır.

Tüberküloz AşısıTüberküloz aşısının yan etkileri var mı

Tüberküloz aşısı yan etkileri az olan etkili bir aşıdır. Aşı tatbik edildikten sonra ortaya çıkabilecek yan etkiler genellikle aşının dozuna, aşılamanın yapıldığı yere, aşının yapıldığı kişinin yaşına ve bu kişinin bağışıklık sistemine göre değişir. Görülen yan etkiler arasında, lokal apse, koltuk altı ve boyun lenfadenopatiler vardır. Bazen aşıdan 1-2 hafta geçince adenopatiler meydana gelebilir. Bu etkiler genellikle kendiliğinden geçer. Ancak adenopatiler büyümeye başlarsa, cerrahi girişimle alınabilir. Özellikle bağışıklık sistemi baskılanmış kişilerde bu risk bulunmaktadır. Tüberküloz aşısının yan etkisi fazla etkili olmadığından ve aşılamanın yararı fazla olduğundan, herkes aşının koruyuculuğundan faydalanmalıdır.

Tüberküloz aşısı ne zaman yapılmalı

Bebekler iki yalık oldukları zaman tüberküloz aşısı yapılır. Eğer bebekler 2 kilodan daha zayıf olursa, bir süre daha kilo almaları için beklenir. Aşının enjekte edildiği sol kolda, 25-30 gün içinde bir sertlik oluşur. Bu sertlik sonradan yerini sivilce benzeri bir kızarıklığa bırakır. Üzeri kabuklanır ve ardından iz bırakarak bir süre sonra geçer. Bunun olması bir süre alır. Ancak aşı yapılan kişide soruna neden olmaz. Tüberküloz aşısının tutup tutmadığı konusunda sonradan bir test yapılmalıdır. Eğer aşının tutmadığı görülürse, yeniden yapılması gerekir. Tüberküloz aşısı bebeklere 4 aylık oluncaya kadar yapılabilir. Bundan sonra aşı yapılması gerekirse, PPD testiyle vücudunda tüberküloz mikrobunun olup olmadığına bakılmalıdır. Eğer mikrop tespit edilmezse, bu aydan sonra da aşı yapılabilir.

Tüberküloz aşısı kimlere yapılmalıdır 
 • 2 kilodan düşük ağırlığı olan bebeklere aşı yapılmamalıdır.
 • İmmün yetmezliği bulunan ve bağışıklık sistemini baskılayıcı ilaç kullananlara tüberküloz aşısı yapılmamalıdır
 • Hamile olan kadınlara ve hamilelik şüphesinde aşı uygulanmamalıdır.
Tüberküloz aşısının koruyuculuğu ne kadardır

Aşının tüberküloz mikrobundan 5 yıl koruyucu etkisi bulunmaktadır. Bu süreden sonra aşının tekrar yapılması gerekir. Bazı hallerde çocuklara ilkokulda tüberküloz aşısı yapılsa da, bu uygulamam süreklilik kazanmamıştır. Bu nedenle aileler aşının tekrarında özenli olmalıdır.
]]>
Tüberküloz Beslenme https://www.tuberkuloz.gen.tr/tuberkuloz-beslenme.html Wed, 05 Dec 2018 04:00:48 +0000 Tüberküloz Beslenme, verem hastalarına hem besleyici olan hem de zayıflamalarını önleyecek olan gıdalar ile beslenmelidir. Özellikle tüberküloz hastalarını doyurmak doğru bir hareket değildir. Tüberküloz hastaları özellikle Tüberküloz Beslenme, verem hastalarına hem besleyici olan hem de zayıflamalarını önleyecek olan gıdalar ile beslenmelidir. Özellikle tüberküloz hastalarını doyurmak doğru bir hareket değildir. Tüberküloz hastaları özellikle dengeli, düzenli ve aşırıya kaçmadan yeterli miktarda gıdalar verilerek beslenmelidir. Çünkü hem midesini hem de bağırsağını bozabilir. Bu nedenle de böbrek ve karaciğerinde yıpranmalar meydana gelebilir. Hatta tüberküloz hastası çok hızlı bir şekilde zehirlenebilir. Zehirlenme durumunda kişinin karaciğerinde şişme, nefes almada zorluk çekme, tansiyonunun yükselmesi ve kan tükürmesi durumuna neden olmaktadır. Tüberküloz hastaları çoğunlukla beslenirken her gıdayı alabilir, ancak aşırı derecede verilmemelidir. Hastanın iştahı olduğu derecede beslenmelidir, kesinlikle yemesi için zorlanmamalıdır. 

Tüberküloz BeslenmeTüberküloz Hastalarına Hangi Gıdalar Verilmelidir, karaciğer ve beyinde özelikle kolesterinli lipoid bulunduğu için yumurta sarısı hastayı kabız yapabilir. Bu nedenle az verilmelidir, gün içerisinde iki ya da üç yumurta tüketmesi kafi gelecektir. Çünkü fazla yumurta tüketimi zehirlenmesine neden olabilir. Sütün içerisinde de lipoid bulunduğundan dolayı fazla tüketilmemeli ve su yerine içilmemelidir. Süt mutlaka yemek yedikten belli bir süre sonra içilmelidir. Kırmızı et tüketimi tüberküloz hastaları için oldukça büyük önem taşımaktadır. Bunun için kırmızı et tüketimi mutlaka taze olarak yapılmalıdır. Daha sonra beyaz et tüketimine geçilebilir. Tüberküloz hastasının beslenmesinde et suyu oldukça faydalıdır, çünkü maden bileşiklerinin fazla olmasından dolayı mutlaka tüketilmelidir. Kırmızı et dışında tüberküloz hastası dalak, ciğer, böbrek ve ciğerci etleri kafi derecede tüketmeli fazla verilmemelidir. Eğer tüberküloz hastası olan kişinin iştahı yok ise haşlama et tüketimi onun için daha uygundur. Hamur işleri, mercimek, nohut, bakla, kestane ve fasulye hastanın vücudundaki karbon, azot ve fosfor kaybını engellemesinde yardımcı olmaktadır. Bu gıdaların kuru olarak tüketimi tüberküloz hastasının beslenmesinde çok faydalıdır

Tüberküloz Hastasının Beslenmesinde Önerilen Besinler Nelerdir, özellikle tüberküloz hastalarının yeşil sebze tüketmeleri kalsiyum açısından büyük önem taşır ve kabızlık sorununu önler. Yeşil sebzeler çoğunlukla içerisinde çelik ve manganez barındırdığından dolayı vücut için ihtiyaç olan kan yapımında çok faydalıdır. Tüberküloz hastaları çok ekşi olmayan her türlü meyveyi rahatlıkla tüketebilir. Özellikle tüberküloz hastalarının karaciğeri rahatsız olduğu için kesinlikle alkollü içecekler verilmemelidir. 
]]>
Hayvanlarda Tüberküloz https://www.tuberkuloz.gen.tr/hayvanlarda-tuberkuloz.html Thu, 06 Dec 2018 00:42:58 +0000 Hayvanlarda Tüberküloz, zoonoz bir hastalıktır insanlarda da görülmektedir. Özellikler hayvanların Akciğer ve dokularında oluşan kronik ve bulaşıcı bir hastalık enfeksiyon hastalığıdır. Tüberküloz evcil hayvanlar arasınd Hayvanlarda Tüberküloz, zoonoz bir hastalıktır insanlarda da görülmektedir. Özellikler hayvanların Akciğer ve dokularında oluşan kronik ve bulaşıcı bir hastalık enfeksiyon hastalığıdır. Tüberküloz evcil hayvanlar arasında çok yaygın olan tüberküloz besicilik yapılan alanlarda sığırlarda çok görülmektedir. Bu tüberkülozun etkeni olarak mycobacterium bovis bilinir. Hareketsiz ve pozitif olarak bilinen bu canlıların 1,5-4 cm boylarında organizmalardır.                     

Tüberküloz bulaşma şekli

Mycobacterium diye bilinen canlı organizmalar hayvanlara genellikle solunum ve sindirim yolu ile bulaşmaktadır. Hayvanlar bu organizma canlılara kendi aralarında doğal bir mücadele reaksiyon gösterirler. Bu reaksiyonlar hayvanın vücut savunma ve saldırılarına bağlıdır. Hayvanların vücuda solunum ve sindirim yolu ile bir şekilde girerek virülent mikroorganizmalar bölgeye yerleşir ve üreme evresine geçerler hayvan organlarında lezyon oluşturarak hayvanın lenf  yumurtalarında bozukluklara sebep olurlar. Hayvanın lenf yumurtalarında ilk bozukluklar başlar hayvan vücudu bazen bu duruma direnç gösterir ve iyileşebilir. Hayvan vücuduna giren lezyonlarda mikroorganizmalar bulunur. Konakçının direncinin kırıldığı anda lezyonlar tekrar aktif hale gelirler ve yine lezyonlarda gelişmeye başlarlar. Ve hayvanın kanına karışarak vücuda yayılırlar burada generalizasyona sebep olurlar. Çeşitli organ ve dokulara yayılır ve giderek büyürler. Organlara içlerini boşaltan nodüller Akciğerler de büyümeye devam ederler. Akciğerler yerleşen lezyonlar kan damarlarına ulaşarak damarları zedeleyerek kanamalara yol açarlar. Buradan kan damarlarında dolaşarak hayvanın bütün vücuduna yayılırlar. Organ ve dokularda tüberküloz tarafından oluşan lezyonlar prodüktif, eksudatif taşırlar. Hayvanlara tüberküloz çoğunlukla kireçlenme eğilimlidir. Organların birinde yumuşama görüldüğü zaman şüphe edilir. Genç hayvanlarda tüberküloz hayvanın dalağı yaşlı hayvanlarda ise hayvanın böbreklerinde bozukluk gösterir. Hayvanlarda tüberküloz şüphesinde lenf yumurtalarının muayene edilmesi çok önemlidir.

Hayvanlarda TüberkülozHayvanlarda tüberküloz kesim muayene bulguları

Hayvanlar kesim öncesi muayenelerinde hayvanda görülen eklem ve testislerin şişliği, zayıflık, lenflerde şişkinlik tüberküloz belirtilerinin bulgularıdır. Akciğer tüberkülozunda hayvanda solunun güçlüğü ve öksürük görülmektedir. Meme tüberkülozunda ise hayvanın memesinde sertlik, yumurtalarda şişlik görülmektedir. Bazı şüpheli durumlarda hayvanın balgamı, sütü ve hatta vajinadan gelen akıntıdan muayene yapılarak teşhis konabilir.

Ticari amaçlı hayvancılık yapılan kurumlarda hayvanların düzenli şekilde sistematik muayeneleri ve tüberkülin testleri uygulanır. Bakanlık tarafından denetlenen kurumlarda muayene sonucu tüberküloz hastalığı tespit edilmişse sağlık zabıtası komisyonu toplanır.

]]>
Tüberküloz Çeşitleri https://www.tuberkuloz.gen.tr/tuberkuloz-cesitleri.html Thu, 06 Dec 2018 10:39:10 +0000 Tüberküloz Çeşitleri, Tüberküloz hastalığının çeşitlerini anlatmadan önce bu hastalık hakkında kısaca bilgi verelim. Daha sonra çeşitleri hakkında bilgiler verilecektir. Tüberküloz hastalığını bulan kişinin ad Tüberküloz Çeşitleri, Tüberküloz hastalığının çeşitlerini anlatmadan önce bu hastalık hakkında kısaca bilgi verelim. Daha sonra çeşitleri hakkında bilgiler verilecektir. Tüberküloz hastalığını bulan kişinin adından dolayı koch basili olarak bilinir.Tüberküloz hastalığı bakteriyel bir hastalıktır. Bulaşıcı bir hastalık olan tüberkülozun etkeni verem basili olmasına karşılık hastalığın oluşmasını hazırlayan birçok faktör vardır. Tüberküloz diğer adı veremin meydana gelmesindeki en önemli faktör kötü beslenmedir. Bunun yanında alkol bağımlılığı ve temizlik kurallarına uyulmaması da önemli bir etkendir. Tüberkülozun (verem) vücutta görülen organların başında akciğerler gelir. Akciğer tüberkülozun yanında böbrekler, kemikler ve eklemler gibi organlarda da tüberküloz görülür. Tüberküloz çeşitlerinden akciğer tüberkülozu, miliyer tüberkülozu, idrar yolu tüberkülozu, adenit tüberkülozu, menenjit tüberkülozu, cinsiyet organları tüberkülozlarıdır.

Tüberküloz ÇeşitleriAkciğer Tüberkülozu: Bu hastalığın belirtilerinde hastada ilk olarak hafif ateş ve öksürük görülür. Daha sonrasında hasta kendinde halsizlik ve yorgunluk hissetmeye başlar. Hasta geceleri sürekli terlemeye başlar. Hasta göğüs ağrılarından şikayet etmeye başlar ve hastada ara sıra kanlı balgamla görülen öksürük meydana gelir. Bu tür rahatsızlıklar başladıysa hemen bir doktora başvurun.

Miliyer Tüberkülozu: Verem basillilerinin bir yerden aniden kana bulaşmasıyla oluşur. Genellikle çocuklarda meydana gelmektedir. Fakat nadiren olsa da büyüklerde de görülür. Miliyer tüberkülozu olan hastalarda ilk olarak dalgınlıklar başlar. Ardından ateşlenmeler ve titremeler meydana gelir. Aniden meydana gelen baş ağrıları bir kabusa dönüştürür hayatı. Hastaların geceler boyunca çok fazla terlemeleri olur. Çok fazla basilin aniden kana bulaşması ile ve bazı organlara yerleşerek oluşmasıyla meydana gelen rahatsızlık çok tehlikeli olmaktadır.

Menenjit Tüberkülozu: Menenjit tüberkülozu, merkezi sinir sistemindeki bir merkezden ya da kan aracılığı ile basilinin çok güçlü olarak dağılmasının ardından oluşmaya başlar. Çoğunlukla çocuklarda merkezi sinir sisteminin tüberkülozu görülmektedir. Bu hastalık ölüme kadar gitmektedir. Hastada çok güçlü aniden baş ağrıları meydana gelir. Hasta çok fazla ve sık olarak kusmaya başlar. Ve bu kusma biçimi ağzından birden fışkırır. Hastanın ateşi kırk dereceye kadar gider. Çocuklarda huysuzlanma ve bağırma meydana gelir. Bu durumdan dolayı korkuya kapılırlar. Ardından hasta sayıklamaya başlar ve sürekli dalgın olur. İleri ki zamanlarda hastalarda kas kasılmaları meydana gelir. Ve ışığa karşı bakamazlar. Bunların ardından hastada şaşılık oluşur. Ve en ileri boyutunda ise hasta felç olabilir.

Adenit Tüberkülozu: Basillerin kan aracılığıyla gelip lenfe katışarak, lenf bezlerinde hastalıkların meydana gelmesine neden olur. Lenf bezleri bu basiller yüzünden yıpranırlar. Bu basiller lenf bezlerinin şişmesine ve yumuşamasına neden olurlar. Yıpranan lenf bezlerinin üzerindeki tabakalar aşınır ve delikler oluşur. Ve bu deliklerden iltihap akar. Bu iltihaplar orada kalırsa sertleşecektir ve kireçlenir. Uzun yıllar orada kalır. Bedenden akıntılar halinde çıkan bu lenf bezi tüberkülozu, akıntının yok olunmasından sonra orada kalıcı izlere neden olur.

Cinsiyet Organları Tüberkülozu: Bu hastalık vücutta diğer organlarda meydana gelmiş olan verem mikroplarının kan yolu ile taşınarak cinsiyet organlarına bulaşır. Kadınlarda yumurtalıklarda görülür. Genel olarak rahimde görülmektedir. Uygun tedavi yöntemleri ile müdahalede bulunulabilinir. Ya da operasyon ile hastanın organları alınır. Erkeklerde ise prostat da görülür. Eğer hastalık ilerlemiş ise çeşitli yaraların açılmasına neden olur. Genel verem tedavisi yapılır veya ameliyat yapılarak önlem alınır.
]]> Verem Savaş Dispanseri https://www.tuberkuloz.gen.tr/verem-savas-dispanseri.html Thu, 06 Dec 2018 11:44:29 +0000 Verem Savaş Dispanseri, verem yani tıp dilinde bulunan tüberküloz ile mücadele etmek için kurulmuş sağlık kurumlarının arasında yer almaktadır. Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı'na bağlı olarak çalışan Verem Savaş Verem Savaş Dispanseri, verem yani tıp dilinde bulunan tüberküloz ile mücadele etmek için kurulmuş sağlık kurumlarının arasında yer almaktadır. Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı'na bağlı olarak çalışan Verem Savaş Dispanseri tüberküloz hastalığının teşhisi ve tedavisinde büyük rol oynamaktadır. Verem hastalığının tanısının ve takibinin yapılması için büyük adımlar atmaktadır. Bcg aşılamaları ile ilgili konular buralarda ücretsiz olarak halkın faydalanması için yürütülmektedir.

Verem Savaş Dispanseri hastanesinde röntgen bölümünde verem hastalığının teşhisi amacıyla akciğer röntgenleri çekilmekte; laboratuvar kısımlarında mikroskopla balgamda etken basit aranması gibi uygulamalar yapılmaktadır. Verem Savaş dispanserinde balgamın numunelerinin bir örneği verem laboratuvarlarında gönderilerek, burada gerekli incelemeleri yapılır. Ayrıca rapor verme, verem ile ilgili kayıt tutma, verem hakkında bilgilendirme gibi konular bu  hastanelerde yapılmaktadır. Verem Savaş Dispanseri sayısı Türkiye'de günümüz itibariyle birçok bölgede bulunmaktadır.

Verem savaş dispanseri görevleri
 • Verem Savaş hastanelerinde verem ile ilgili çalışmalar yapılarak bu hastalığın tanısının ve teşhisinin konması uygulanmaktadır. Ayrıca bu konularda yapılan verem hastalarının tedavilerinin düzenli olarak sağlanması yapılarak; gerekli uygulamalara devam edilir.
 • Verem hastalığı bulunan ya da şüpheleri görülen hastalarının balgam mikroskobisi tekniği uygulanarak verem hastalığının tanısının konması sağlanır.
 • Ayrıca verem tedavisi için hastalara gerekli olan ilaçların ücretsiz olarak sağlanması Verem Savaş Dispanserleri tarafından sağlanır. 
 • Verem hastalığı bulunan hastaların tedavisinin düzenli olarak yürütülmesi ve takibi Verem Savaş Dispanserleri tarafından yapılmaktadır. 
 • Hastalığın bulunduğu kişilerin doğrudan gözetimli tedavisinin yapılması ve planlı olarak hastalığın tedavisinin uygulanması burada sağlanır.
 • Tüberküloz hastalarının yakınlarının da bu hastalığın bulunup bulunmadığının saptanması için gerekli tetkiklerin uygulanması Verem Savaş dispanserleri tarafından yürütülür.
 • Ayrıca koruyucu ilaçlar sayesinde verem hastalığı bulunan kişilerin tedaviye başlanması ve bu hastanede kaydının tutulması sağlanır. 
 • Verem hastalığı bulunan kişilerin hastalıklarının kayıtlarının tutulması ve burada arşivlenmesi sağlanmaktadır.
 • Verem Savaş dispanserlerinde verem hastalığı bulunan hastanın yatış için gerekli uygulamalar yapılarak; gerektiği zaman başka hastanelere sevk edilmesi sağlanır.
 • Ayrı ve çeşitli kurumlarda istenen hastada verem olup olmadığına dair hastalığının raporlarının düzenlenmesi ve bu bilgilerin iletilmesi sağlanır.
 • Verem savaş dispanserlerinin birçok poliklinik muayenesi bulunmaktadır. Verem savaş dispanserlerinde radyolojik tetkik ve direkt mikroskopi yöntemiyle etkin uygulama bulunur.
 • Gerekli olan laboratuvarı sayesinde verem hastalığının teşhisinin kısa sürede konulması sağlanır. Gerekli görüldüğü zaman temaslı muayene ile hastalığının tedavisi edilirken; koruyucu ilaçlar sayesinde verem hastalığı bulunmayan kişilerin korunması sağlanır. Bu kişilerin maske ile korunması sağlanır. Böylece bulaşma ihtimali azaltılmış olur.
]]> Miliyer Tüberküloz https://www.tuberkuloz.gen.tr/miliyer-tuberkuloz.html Fri, 07 Dec 2018 04:45:30 +0000 Miliyer Tüberkülozu, bu hastalık çoğunlukla pek çok tüberküloz basilinin kan yolu ile yayılması sonucunda ortaya çıkan bir hastalık türüdür. Bütün tüberküloz olgularının %1'ini meydana getirmektedir. Miliyer tüberküloz Miliyer Tüberkülozu, bu hastalık çoğunlukla pek çok tüberküloz basilinin kan yolu ile yayılması sonucunda ortaya çıkan bir hastalık türüdür. Bütün tüberküloz olgularının %1'ini meydana getirmektedir. Miliyer tüberküloz hastalarının takriben yarısında granülomatöz hepatitine bağlı olarak gelişen alkalen fosfataz ile transaminaz seviyesinde yükselmeler olduğu bildirilmiştir. Miliyer tüberküloz hastalarının %50'sinde uygulanan PPD deri testlerinde pozitif çıkmaktadır. Genellikle miliyer tüberküloz hastalığının nedeni tam olarak bilinmemektedir, ancak ateş en önemli olan sebeplerinden birisidir. Miliyer tüberküloz hastalığının teşhisinin yapılması oldukça güçtür. Genellikle tanısı akciğer grafisi ve HRCT histopatolojik ve mikrobiyolojik tanı tekniklerine başvurulmaktadır. Hastaya yapılan akciğer grafisinde miliyer tüberküloz olgularının %80 oranında varlığına rastlanmaktadır. Ayrıca  HRCT tekniğinde miliyer tüberküloz varlığının saptanmasında kullanılan en iyi radyolojik olan yöntemdir. Miliyer tüberküloz teşhisinde karaciğer, akciğer ve kemik iliğinde doku örneklerinde ortaya çıkan granülomların gösterilmesi bu hastalık için oldukça önemlidir. Yapılan uygulamalarda miliyer tüberküloza Karaciğer ve akciğer granülomları%80 oranında, kemik iliğinde ise %50 oranında rastlanmaktadır. 

Miliyer TüberkülozMiliyer Tüberkülozunun belirtileri, bu hastaların yaklaşık %30'unda meydana gelen menenjit tüberküloz mevcuttur. menenjit tüberkülozun ortaya çıkan belirtileri miliyer tüberkülozunun teşhisinin yapılmasında yardımcı olmaktadır. Miliyer tüberküloz hastalığının ilk belirtisi hastada ateş olmasıdır. İlk başlarda kişide meydana gelen hafif dereceli öksürük görülür. Fakat miliyer tüberküloz ilerledikçe kişideki öksürük çok daha belirginleşir, hatta giderek artar ve syanuz ile dispne durumuna gelmektedir. Miliyer tüberkülozda meydana gelen ateş durumu özellikle yüksek, muntazam, dalgalı ve intizamsız olmaktadır. Hastaya yapılan muayenik incelemede ilk zamanlarda akciğerlerde herhangi bir anormalliğe rastlanmaz. Fakat hastalık ilerledikçe akciğerlerde yaygın olarak ince railer görülebilmektedir. Miliyer tüberküloz hastalarının yarısında splenomegali durumuyla daha seyrek olan hepatomegali durumuna rastlanmaktadır. 

Miliyer Tüberküloz Hastalığının Bulguları, bu hastalığın tanısında en önemli olan bulgu akciğer radyografisinin incelenmesidir. Hastanın akciğerlerinde eşit olarak farklı yönlere dağılmış olan toplu iğnenin başı kadar ya da darı büyüklüğünde olan mikronodüler lezyonlara rastlanmaktadır. Miliyer tüberküloz hastalığının ilerlemesi ile ortaya çıkan bu küçük lezyonlar birleşir ve kar tipisi şeklinde bir görünüm haline gelir. Ancak bazı durumlarda hastanın radyoğrafisi çekildiğinde postprimer ya da primer tüberküloz lezyonuları ile plörezi görülebilmektedir. 

Miliyer Tüberkülozunun Tanısı, hastalığın tanısında çekilen akciğer radyografisinde özellikle miliyer değişimin olması önemli bir bulgudur. Ayrıca hastadan alınan balgam ve mide suyunda ise, koch basili aranmalı, hatta antitüberküloz ilaçlarına karşı duyarlılığın olup olmadığı mutlaka incelenmelidir. Menenjit ile birlikte ortaya çıkan miliyer tüberküloz vakalarında se-robrospinal sıvısının incelenmesi bu hastalığın tanısında oldukça yararlıdır. Bunun dışında idrar, kemik iliği, eklem sıvıları ve plevra için kültür teknikleri kullanılarak koch basilinin aranması yapılmalıdır. Yapılan incelemeler sonrasında miliyer tüberküloz hastalarının %100'ünün akciğerinde %90'ının karaciğerinde özellikle tüberküloz lezyonunun görüldüğü durumlarda hem akciğer hem de karaciğer biyopsisinden faydalanılmaktadır. 

Miliyer Tüberkülozun Tedavisi, eğer kişide miliyer tüberküloz olduğundan şüpheleniliyor ise, zaman kaybetmeden hemen tedaviye başlanmalıdır. Miliyer tüberkülozun tedavisinde rifampin, etambutol, isoniazid ve stereptomisin ilaçları kullanılarak dörtlü]]> Tüberküloz https://www.tuberkuloz.gen.tr/tuberkuloz.html Sat, 08 Dec 2018 00:18:22 +0000 Tüberküloz, diğer adıyla verem olan bu hastalık bulaşıcı olma özelliği taşımaktadır. Sadece bu yönü göz önüne alındığı zaman bile ne kadar tehlikeli bir hastalık olduğu görülmektedir. Yaklaşık olarak %80 oranında a Tüberküloz, diğer adıyla verem olan bu hastalık bulaşıcı olma özelliği taşımaktadır. Sadece bu yönü göz önüne alındığı zaman bile ne kadar tehlikeli bir hastalık olduğu görülmektedir. Yaklaşık olarak %80 oranında akciğerde görünen bu hastalık, bunlarla beraber beyin, böbrek, kemikler ve hatta eklemlerde dahi karşılaşılan bir hastalıktır. Tehlikeli bir hastalık olup ciddi işlevsel problemlere ve hatta ölümlere bile yol açmaktadır. Gelişen teknolojiyle birlikte hastalıktan ölme oranları azalmıştır ve tedavi oranı her geçen gün artmaktadır.

Tüberküloz, tüm dünya üzerinde yaygın olan bir hastalık türüdür. Bu hastalık dünya üzerinde bulunan bütün insanların yaklaşık olarak üçte birini oluşturmaktadır. İnsanların yüzde 5-10 gibi bir kısmı ise bu hastalığı ömürleri boyunca taşımaktadırlar. Türkiye'de de bu durum farklı değildir. Sadece 2014 verilerine bakılarak bu hastalığa yakalanmış birey sayısı 13 binin üzerinde olduğu tahmin edilmektedir. Bu hastalıklı birey sayısı geçmişte olmuş olsaydı hastaların pek çoğu ölmüş olacaktı. Fakat gelişen teknolojik ürünler ve tıbbi ekipmanlar sayesinde bu sayısı en aza indirgenmeye çalışılmaktadır. Hastalık bu özelliklerinden dolayı hem Türkiye'de hem de dünyada önemli bir halk sağlığı problemi olma özelliği taşır.

Tüberküloz hastalığı bulaşıcı olma özelliği taşır. En önemli bulaşma yoluysa hava yoludur. Özellikle öksürükle bulaşan bu hastalık diğer bireylere ciddi sorunlar yaşatmaktadır. Hastalığın belirlendikten sonra yapılacak ilk şey hastanın ve hastaya bakma görevini üstlenen hemşire ve doktorların koruyucu maske takmaları olmalıdır. Bulaşıcı olma özelliği yapılacak olan uygun tedavi sonrasında giderilmektedir. Yaklaşık olarak 2-3 hafta boyunca uygulanan ilaç tedavisi bulaşıcı olma özelliğini sona erdirmektedir.

TüberkülozTüberküloz Hastalığına Yakalanma Oranı Yüksek Kişiler
Bu hastalığa yakalanma oranı en yüksek olan kişiler tüberküloz hastalığı yaşayan bireyin etrafında yaşayan kişilerdir. Hastanın solumuş olduğu hava ortamdan çıkarılmadan diğer bireyler tarafından sulanmış olduğu zaman hastalığa yakalanabilirler. Bu hastalığın ortaya çıkaran kişi de ise bu durum farklıdır. Hastalığın ideal vücut ağırlığından düşük olan kişilerde, 5 yaşın altındaki çocuklarda ve ileri yaştaki bireylerde, sigara kullanımı, uyuşturucu kullanımı,, bağışıklık sistemi zayıf olan bireylerde daha fazla görülmektedir.

Tüberküloz Hastalığının Belirtileri ve Tanısı
Bu hastalığın ilk evresinde pek farkına varılmaz. Bunun sebebi şiddetli belirtilerin olmamasıdır. İlerleyen zamanla birlikte gözle görülür belirtiler ortaya çıkmaktadır. İlk belirtiler; ateş çıkması, gece terlemeleri, halsizlik, çabuk yorulma ve benzeri örnekler verilebilir. Ciddi anlamda ilerlemiş olan tüberküloz'da ise, balgam çıkarma, kan tükürme, nefes darlığı gibi belirtileri vardır. İdrar yaparken kan görülmesi, eklemlerde şişlik de bu belirtiler arasında yer almaktadır. Ayrıca 2-3 haftaya kadar süren öksürük durumları da hastalık olabileceği anlamına gelmektedir. Alanında uzman olan bir hekime giderek tanısı konulan tüberküloz ise balgamda tüberküloz basillere rastlanması üzerine konulmaktadır.

Tüberküloz Hastalığında İlaç Tedavisi
Tüberküloz, ilaç yoluyla çözülen hastalıklar arasında yer almaktadır. Fakat bu hastalıkta ilaç tedavisine karşı bağışıklık kazanmış türler de mevcuttur. Bu durum yeni ilaçların ve yüksek dozlara yönelmeye sebep olmuştur. Tüm dünyada tercih edilen yöntem ise, gözetim yoluyla uygulanan tedavidir. Bu durumun tercih edilme sebebi, bağışıklık kazanmış olan hastalığın daha erken bir şekilde farkına varmaktır. İlaç verilerek eve gönderilmiş olan hastalar haftalarca hatta aylarca bu ilaçları kullandıktan sonra doktor kontrolüne gelmektedir. Durum böyle olunca bağışıklık kazanmış olan hastalık bu süre zarfında vücuda zarar vermeye devam etmektedir. Ölü]]> Verem Dispanseri https://www.tuberkuloz.gen.tr/verem-dispanseri.html Sat, 08 Dec 2018 18:33:48 +0000 Verem Dispanseri, Türkiye Devleti Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Kurumu'na bağlı olarak verem hastalıkları ile mücadele etmek için kurulmuş sağlık kurumları arasında yer almaktadır. Verem Dispanseri de tüberküloz hasta Verem Dispanseri, Türkiye Devleti Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Kurumu'na bağlı olarak verem hastalıkları ile mücadele etmek için kurulmuş sağlık kurumları arasında yer almaktadır. Verem Dispanseri de tüberküloz hastalığının teşhisi ve tedavisi yapılarak hasta için gerekli takip uygulanır. Ayrıca Verem hastalığı bulunan kişilere BCG aşılamaları gibi uygulamalar ücretsiz olarak Verem Dispanseri tarafından sağlanmaktadır. Bu konularda gerekli bölümlerinde Verem teşhisi amacıyla akciğer grafisi çekilerek, laboratuvar bölümünde mikroskopla balgamda bulunan tüberküloz hastalığının etken basit aranması gibi işlemler uygulanır. Ayrıca balgam numunelerinin bir örneği bölge tüberküloz hastanelerine gönderilerek bunun takibi yapılır. Tüberküloz hastalığı ile ilgili başka hastanelere rapor verme gibi işlemlerde Verem Dispanseri tarafından yürütülür. Verem Dispanseri bulunan Verem hastalığı yaşayan kişilerin kayıtlarını tutma, tüberküloz hakkında bilgilendirme gibi işlemleri ve takip bu bölümde yapılır. Türkiye de günümüze itibariyle birçok bölgede Verem Dispanseri hastaneleri mevcuttur.

Verem Dispanserinin görevleri
Verem Dispanseri hastaneleri verem savaşı ile ilgili çalışmaları yürütmek ile görevlidir. Hastanelerde hastalığının tedavileri düzenli olarak sürdürülerek verem hastalığının tedavisi desteklenir. Burada bulunan hastalarda  tüberküloz şüpheleri bulunan hastaların balgam mikroskopi yapılarak verem hastalığının tanısının konması sağlanır. Verem tedavisini yürüterek hastalara ücretsiz olarak ilaç verilir. Tedavinin sağlanması Verem Dispanseri tarafından uygulanır. Verem hastalığı bulunan kişilerin doğrudan gözetim altına alınarak hastaneye yatırılıp, gerekli uygulanmasının yapılması Verem Dispanseri tarafından sağlanır. 

Tüberküloz hastalarının yakınlarının da bu kişiyle temasları bulunmasından dolayı gerekli muayenelerinin ve balgam testlerinin yapılmasını Verem dispanserleri tarafından sağlanır. Koruyucu ilaç tedavileri, gereken kişilere bu tedaviyi vermek ve bu tedavilerin kaydını tutmak da Verem Dispanseri çalışanları tarafından sağlanmaktadır. Hastaların kayıtlarını tutarak arşivleme gibi özellikleri de bulunur. Bu hastanelerde hastaneye yatış gereken tüberküloz hastalıklarının başka hastanelere sevk edilmeleri de bu hastane tarafından sağlanır. Çeşitli kurumlardan istenilen verim olup olmadığına dair raporları düzenlemek ve vermekte Verem Dispanseri Hastanelerinin görevleri arasında yer alır.

Verem DispanseriVerem Dispanserinin faaliyetleri
Hastanelerde poliklinik muayeneler yapılarak, verem hastalığının tanısı ve teşhisi konulur. Verem hastalığı için radyolojik tetkik ve mikroskobik yöntem kullanılarak gerekli görüldüğü durumlarda hastalığın kesin tanısının konulması ve uygulanacak yöntemlerinin belirlenmesi sağlanır. Birçok bölgede bulunan Verem Dispanseri hastaneleri sayesinde burada bulunan laboratuvarda gerekli örnekler alınarak hastalığın tedavisi sağlanır. Birçok Verem 

Dispanseri hastanelerinde temaslı muayene sayesinde hastaların tedavisi yapılırken; Verem hastalığı bulunmayan kişilerin yakınlarında bulunan Verem hastalığı sebebiyle koruyucu ilaç tedavisi uygulaması yapılır. Böylelikle ailesinde Verem hastalığı bulunan kişinin kendisinin bu hastalıktan korunması amaçlanır. Verem hastalığı aynı ortamda nefes alıp vermek gibi durumlarda bulaşmasından dolayı gerekli görüldüğü takdirde maske gibi uygulamalar ile bu hastalığın bulaşması engellenir. Türkiye'de verem hastalığının tedavisi oldukça gelişmişlik gösterirken, Verem Dispanserinin faaliyetleri oldukça önemlidir.
]]>
Verem Aşısı https://www.tuberkuloz.gen.tr/verem-asisi.html Sat, 08 Dec 2018 18:53:59 +0000 Verem aşısı akciğer veremine karşı %50'lik koruyuculuğa sahip olan, ancak verem ya da verem menenjitine karşı %80'lik koruyuculuğa sahip olan aşıdır. Dünyada bulunan toplumlara baktığımız zaman bunların 1/3'ünün vücudund Verem aşısı akciğer veremine karşı %50'lik koruyuculuğa sahip olan, ancak verem ya da verem menenjitine karşı %80'lik koruyuculuğa sahip olan aşıdır. Dünyada bulunan toplumlara baktığımız zaman bunların 1/3'ünün vücudunda verem mikrobunun bulunduğunu görebiliyoruz. Hatta her yıl dünyada verem nedeniyle her yıl yaklaşık 2 milyon kişinin öldüğünü görebiliyoruz. Bu sebeple de akciğer veremi, menenjit, kemik ve böbrek veremi gibi çeşitli verem türlerine karşı aşı yaptırılması büyük bir önem taşıyor.

Bilhassa milier verem adı verilen akciğerde yaygın ve ağır verem üzerinde ve verem menenjiti üzerinde oldukça etkili olan verem aşısı akciğerde gerçekleşen hafif verem üzerinde ise oldukça az bir etkiye sahiptir. Bu etki %10 ile %100 arasında değişir. Bu aşının lepra ve mesane kanseri üzerinde etkili olduğunu ve allerjik hastalıkları da azaltabildiğini görebiliyoruz. Türkiye'de sağlık ocaklarında yapılan bu aşı, 2 aylıkken bir kez yapılmaktadır ve tekrarı gerçekleştirilmemektedir.

Verem Aşısı Yapılırken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar
 • Aşı yapılacak olan bölgenin alkollü pamukla silinmemesi gerekir.
 • Enjektörün içerisine hava çekilmemesine dikkat edilmesi gerekmektedir.
 • Aşı, 1 yaşından küçüklere yapılacaksa 0.05, daha büyüklere yapılacaksa 0.1 cc uygulanmalıdır.
Verem AşısıVerem Aşısının Yan Etkileri
 • Lokal ülserasyon ve lokal lenfadenit en sık görülen yan etkilerdir. Aşının hatalı bir biçimde intradermal yerine subkutan yapılmasıyla gerçekleşir. Kendiliğinden düzelen bu durumlarda tetkik yapılması gerekir.
 • Aşıya bağlı olarak nadir de olsa osteit gerçekleşebilir.
 • Eğer kişi immun yetmezlik rahatsızlığına sahipse enfeksiyon görülme riski çok fazladır. Ancak çok nadir de olsa normal çocuklarda görülme olasılığı da bulunmaktadır. 
]]>
Tüberküloz Bulaşıcı Mı https://www.tuberkuloz.gen.tr/tuberkuloz-bulasici-mi.html Sun, 09 Dec 2018 13:29:37 +0000 Tüberküloz Bulaşıcı Mı, Tüberküloz hastalığı bakteri içeren bir hastalıktır. Hastalığın etkeni Robert Koch tarafından keşfedilmiştir. Keşfeden bu kişinin isminden dolayı tüberküloz etkeni koch basili adıyla da an Tüberküloz Bulaşıcı Mı, Tüberküloz hastalığı bakteri içeren bir hastalıktır. Hastalığın etkeni Robert Koch tarafından keşfedilmiştir. Keşfeden bu kişinin isminden dolayı tüberküloz etkeni koch basili adıyla da anılmaktadır. Tüberküloz hastalığı verem hastalığının diğer adıdır. Tüberküloz hastalığı bulaşıcı bir hastalıktır. Verem basilinin bulaşması genellikle solunum sırasında alınan hava ile olur. Tüberküloz hastasının öksürmesi sırasında tüberküloz basili havada damlacıklar şeklinde sağlam kişiye solunum sırasında bulaşır. Tüberküloz basilinin havada uzun süre asılı kalması aynı ortamdaki çok sayıda kişinin hastalık etkenini almasına neden olur. Tüberküloz basilinin uzun süre havada bulunması dolayısı ile kapalı ortamlar (sinema, kahvehane vb.) da kalan insanların hastalık basilini nefes alması yolu ile alması oranı çok fazladır. Güneş ışınları birkaç saat içerisinde tüberküloz basilini öldürür. Bu nedenle odaların sık sık güneşlendirilmesi gerekiyor. Güneş ışığı girmeyen loş kahvehaneler, barlar, sinemalar vs. mekanlarda tüberküloz basili uzun zaman varlığını koruyabilir. Dolayısıyla havasız ve loş olan bu yerlerde tüberküloz basilinin bulaşmasının daha kolay olması nedeniyle dikkatli davranılmalıdır.

Tüberküloz basili hava yolu ile bulaştığı gibi aynı hastalığı taşıyan ineklerin sütlerinin içilmesi de veremin bulaşmasına neden olur. Ülkemizde son yıllarda tüberküloz sayısında dikkate değer bir artış görülmüştür. Tüberkülozdaki artışların özellikle gençlerde daha fazladır. Gençlerde tüberküloz hastalığının giderek artmasının en mühim sebepleri  sağlıksız beslenmedir. Aynı şekilde  kapalı ortamlarda uzun süre kalmaları da bir etkendir. Gençler arasında düzensiz beslenmenin olması vücudun bağışıklık sistemini düşürdüğünden hastalığa yakalanma kolaylaşır. Tüberküloz hastalığının teşhisi için klinik muayene, röntgen ve laboratuvar da çeşitli tahliller yapılmalıdır. Tüberküloz hastalığında erken teşhis oldukça önemlidir. Çünkü bir tüberküloz hastası erkenden bu  hastalığın onda olduğunu anlamadığı zaman çok sayıda bireye hastalığı bulaştırır. Geç teşhis edilen tüberküloz hastalığını ileri ki dönemlerinde tedavisi de güçleşir. Eğer erken teşhis edilirse hem bulaşma riskini azaltılır hem de ilaç ile tedavisi yapılır.

 Tüberküloz Bulaşıcı MıBulaşıcı bir hastalık olan tüberkülozdan korunmak için: 

 • Sağlıklı  ve dengeli olarak beslenilmelidir. Daha önce de belirttiğimiz gibi düzensiz beslenme biçimi tüberküloz hastalığının meydana gelmesinin hazırlayıcı etkenidir. 
 • Tüberküloz hastalığından korunmada erken teşhis oldukça önem arz etmektedir. Hastalığın başarılı bir biçimde müdahalesi için erken hastalığın öğrenilmesi büyük bir önem taşımaktadır. Erken teşhis için geniş kitleleri kapsayan tüberküloz taramaları yapılmalıdır. 
 • İçinde yaşam sürdüğünüz (ev, işyeri, okul vb.) sık sık pencereler ve kapılar açılarak havalandırılmalı ve güneş girmesi sağlanmalıdır. 
 • Bütün diğer bulaşıcı rahatsızlıklarda olduğu gibi temizlik kurallarına uyulması gerekir. 
 • İçtiğimiz sütlerin veremli bir ineğe ait olabileceğini düşünülerek iyice kaynatılmalıdır. 
 • Tüberküloz hastaları ile aynı ortamda bulunulmaktan kaçınılmalı ve temas edilmemelidir. En tesirli korunma yöntemi BCG aşısı yaptırmakla gerçekleşmektedir. BCG aşısı bebekler doğduktan sonra yapılmaktadır. Böylece tüberküloza (verem) karşı korunma sağlanmış olur.

]]>
Tüberküloz Testi https://www.tuberkuloz.gen.tr/tuberkuloz-testi.html Sun, 09 Dec 2018 20:44:25 +0000 Tüberküloz Testi PPD Testi, çoğunlukla tüberküloz hastaları ile astım hastalarında ortaya çıkan belirtiler benzer olduğu için mutlaka hastaya PPD testi uygulanmalıdır. PPD testi hastanın sol ön klonunun 2/3 üst kısımından Tüberküloz Testi PPD Testi, çoğunlukla tüberküloz hastaları ile astım hastalarında ortaya çıkan belirtiler benzer olduğu için mutlaka hastaya PPD testi uygulanmalıdır. PPD testi hastanın sol ön klonunun 2/3 üst kısımından iç veya dış yüzeyine cildin içine yapılmaktadır. Bu test uygulanırken özellikle ciltte herhangi bir lezyonun olmaması, hatta venlere uzak bir yer olması önerilmektedir.Hastaya PPD testinde yapılan enjeksiyon sonrasında ciltte 6-10 mm çapında ufak bir kabarcık oluşmalıdır. Eğer test uygulandıktan sonra bu kabarcık meydana gelmemiş ise, yeniden test dozu hastanın ilk enjeksiyon yapılan yerinin yaklaşık bir kaç cm uzağında yere yapılmalıdır. 

Tüberküloz Testinde PDD Testinin Sonucu Nasıl Anlaşılır, PDD testi uygulanmış olan kişi verem aşısı olmuş ise veya tüberküloz virüsü ile karşılaşmış ise, yaklaşık 2-3 gün içerisinde test yerinde meydana gelen kızarıklık ya da kabartı şeklinde ortaya çıkmaktadır. Burada oluşan hiperminin çapı pek önemli değildir. Çünkü sert bir şekilde saptanmış olan kabartının çapı çok önemlidir. PDD testi uygulandıktan sonra vezikül, bül benzerinde reaksiyonlar ortaya çıkabilir. Bu durum çok önemli değildir ve hiç bir şekilde pomat sürülmesine ihtiyaç yoktur. Sadece oral yoldan alınan ağrı kesiciler yeterlidir. Bu durum kendiliğinden bir kaç hafta sonra geçer.

Tüberküloz TestiTüberküloz Testi T-Spot Testi, bu testte özellikle hastanın örnek alınan kanında tüberküloz basilinin tanıması ile hatırlama kapasitesine yönelik olan T hücreleri direkt kullanılmaktadır. Bu hücreler çoğunlukla TB antijenleri ile karşılaştırılır, daha sonra reaksiyonleri ile gamma ınterferon düzeylerinde ölçüm yapılır. Fakat gamma ınterferon sadece tüberküloz basilinden dolayı değil, aynı zamanda kullanılan ilaçlar, parazitler ile diğer sebeplerden dolayı yükseliş gösterebilir. Kısacası bu durumda yalancı bir pozitiflik söz konusu olabilir. Bunun için T-Spot ile TB testi tüberküloz hastalığının sonucu açısından daha güvenli ve spesifik bir yöntemdir. 

Tüberküloz Testinde TCT Cilt Testi, genellikle kişide tüberküloz basilinin enfekte olup olmadığını göstermektedir. Ancak bu test hastalık hakkında kesinlikle bilgi vermez ve tüberküloz hastalığının tanısında yardımcı olmaktadır. TCT testi cilt yüzeyinin altı hedef alınarak enjektör iğnesinin oblik olan uç kısmı özellikle yukarı olacak şekilde tutulur ve yapılır. 
]]>
Verem Testi https://www.tuberkuloz.gen.tr/verem-testi.html Mon, 10 Dec 2018 03:41:23 +0000 Verem testi, tüberkülozunuz olup olmadığını belirlemek için kullanılan ve PPD "pürifiye protein dervatifi" adıyla da bilinen bir test olarak karşımıza çıkıyor. Verem çoğunlukla akciğerlerde yer alan ciddi bir enfeksiyon ola Verem testi, tüberkülozunuz olup olmadığını belirlemek için kullanılan ve PPD "pürifiye protein dervatifi" adıyla da bilinen bir test olarak karşımıza çıkıyor. Verem çoğunlukla akciğerlerde yer alan ciddi bir enfeksiyon olarak bilinir ve bu durumun da nedeni enfekte olan kişinin verdiği havayı soluyarak yayılan Mikrobakteriyum Tüberkülozis denilen bir bakteri olarak karşımıza çıkıyor. 

Tüberküloz bakterisinin insan vücudunda yıllarca aktif hale geçmeden kalabilmesi mümkündür. Ancak immün sistemi zayıfladığı zaman tüberkülozun aktif hale gelmesi ve kişide ateş, kilo kaybı, öksürük ve gece terlemeleri gibi durumlarla ortaya çıkabilmesi söz konusu olabilmektedir. İlaca dirençli tüberküloz olarak bilinen antibiyotiklere cevap vermeyen tüberküloz rahatsızlığı da bulunur. Bu durum özellikle Güneydoğu Asya ve Afrika da dahil olmak üzere dünyanın birçok bölümünde ciddi bir kamu sağlığı problemi haline geldiğini görebiliyoruz.

Verem TestiPPD denilen verem testi vücudunuzun hassasiyetini kontrol ederek sağlık durumunuz hakkında bilgi verir. Bu testin yapılmasıyla birlikte doktorlar sizde tüberküloz olup olmadığını öğrenebilmektedir. Bu test, vücudunuzda inaktif durumda bile olsa tüberküloz olup olmadığını belirtmektedir. 
]]>
Verem Bulaşıcı Mı https://www.tuberkuloz.gen.tr/verem-bulasici-mi.html Mon, 10 Dec 2018 17:35:54 +0000 Verem bulaşıcı mı, Verem hastalığının bir diğer ismi de Tüberküloz hastalığıdır. Bu hastalık bulaşıcı hastalıkların arasında yer alırken havada bulunan asılı damlacık sebebiyle bu havanın solunması yoluyla bulaşma Verem bulaşıcı mı, Verem hastalığının bir diğer ismi de Tüberküloz hastalığıdır. Bu hastalık bulaşıcı hastalıkların arasında yer alırken havada bulunan asılı damlacık sebebiyle bu havanın solunması yoluyla bulaşmaktadır. Verem hastalığı bulaşan kişilerin genelde hapşırması aşırı şekilde öksürmesi gibi solunum yoluyla oluşan rahatsızlıklara sebep olur. Verem hastalığının vücutta ilk ulaştığı yer akciğerdir. Daha sonrasında beyin ve kemiklere kadar ilerleyerek birçok organa ulaşıp oralarda yaşadığı görülür.

Verem Bulaşıcı MıVerem hangi koşullarda bulaşır

Verem hastalığı bulaşıcı hastalıklar arasında yer alır. Özellikle bu hastalığa yakalanan hastaların hastanede tedavi edilmesi oldukça önemlidir. Aksi takdirde ev ortamında bulundukları zaman bulaşıcı olduğundan dolayı ailenin diğer bireylerine bulaşma ihtimali yüksektir. Aile bireylerinden biri verem hastalığına yakalandı ise diğer aile bireylerinin maske kullanmaları son derece önemlidir. Solunum yoluyla bulaştığı için bu hastalıktan korunmanın en önemli yolu maske kullanmaktır.Bu sebeple solunum yoluyla bulaşan verem hastalığına karşı maske kullanmanın önemi büyüktür. Verem hastalığının hava yoluyla bulaştığından dolayı bu hastalığı taşıyan kimselerin kullanmış olduğu bardak, kaşık, çatal gibi kullandığı malzemelerden hastalığın  bulaşmadığı bilinir.  Ayrıca kişinin günlük taze düzenli ve dikkatli beslenmesi ile verem hastalığının kolay kurtulması sağlanır.

Verem hastalığı hava yoluyla bulaştığı için bulaşıcı hastalıklar arasında yer alırken lenf yoluyla ve kan yoluyla vücuda dağılabilen mikrobik bir hastalıktır. Bu hastalık uzun süren bir hastalık olması sebebiyle bulaşıcı olmasından dolayı bu haftanın atlatılması için dikkatli ve özenli bir bakım gerekir. Bu hastalık bulaşıcı olurken akciğer veremine sebep olmaktadır. Vücudun bağışıklık sistemi ne kadar güçlüyse verem hastalığına yakalanma riski o kadar azalır. Vücutta verem mikrobu genellikle akciğer bölgesine yerleştikten sonra bu bölgenin zayıflamasına neden olur. Daha sonra burada üremeye başlayarak diğer organlara yayılmaya başlar. Ayrıca verem hastalığından kurtulmak için veya verem hastalığına yakalanmamak için nemli ve rutubetli ortamlardan uzak kalmak son derece önemlidir. Ayrıca bu hastalığa yakalanmamak için sigara ve alkolden uzak durmak son derece önemlidir. Verem hastalığı bulunan kişinin kapalı bir ortamda öksürmesi veya hapşırması sebebi ile havaya yayılan basiller sonucunda bu bölgede bulunan diğer kişilere de verem hastalığının bulaştığı gözlenir. Bu sebepten dolayı verem hastalığı bulunan kişinin özel bir ortamda gerekirse karantinaya alınarak tedavi edilmesi son derece önemlidir.
]]>
Lenf Tüberkülozu https://www.tuberkuloz.gen.tr/lenf-tuberkulozu.html Tue, 11 Dec 2018 06:24:02 +0000 Lenf Tüberkülozü, mikobakterium basınının lenf bezlerini tutarak oluşan bir hastalıktır. En çok tutulan lenf bezleri de boyun lenf bezleridir. Akciğer, göğüs kafesi, eklemlerde, böbreklerde, beyinde, omurlada, sindirim sistemle Lenf Tüberkülozü, mikobakterium basınının lenf bezlerini tutarak oluşan bir hastalıktır. En çok tutulan lenf bezleri de boyun lenf bezleridir. Akciğer, göğüs kafesi, eklemlerde, böbreklerde, beyinde, omurlada, sindirim sistemlerini de etkilemektedir. Hastalığın Oluşumu büyük oranla mycobacterium tuberculosis sorumludur. Lenf tüberküloz önlenebilen tedavi ile iyileşebilen toplumsal önemli bir hastalıktır. Tüberküloz hastalığı dünyada etkili tedavisi olmasına rağmen halen dünyada çok önemli bir sağlık sorunu olarak varlığını koruyan bir hastalıktır.Dünya sağlık örgütü nün raporunda 2014 yılında 9 milyonu geçen vaka görülmüş ve bu sayının 1,5 milyonu tüberküloz dan ölüm gerçekleştiği hesaplanmıştır. Tüberküloz hastalığında birinci sırada Suriye sonra sırası ile Azerbaycan, Bulgaristan, Afganistan ve Türkmenistan da görülmektedir.

Lenf Tüberküloz Belirtiler
Lenf tüberküloz sessiz bir başlangıç gösteren hastalık olarak bilinmektedir. Hastalığın kronik tablosu bulunur. Lenf tüberküloz hastalığı çok hafif hayatı tehdit eden hastalık arasındadır. Tüberküloz vücutta herhangi bir doku veya organını tutar. Görülen lenf tüberküloz bulguları olarak halsizlik, ateş, çabuk yorulma, kilo kaybı ve gece terlemeleri görülmektedir.

Lenf TüberkülozuLenf Tüberküloz Tanısı

Lenf tüberküloz hastalığındaki en önemli ve kesin tanı olarak hastanın bağlamında basillerin görünmesi ile konulur. Hasta şikayetlerin den yola çıkılarak tanı konulabilir. Akciğer filmi ve tüberküloz deri testi ile de tanı konulur. Lenf tüberküloz histolojik ve bakteriyolojik inceleme ile tanı kesinleşir. Lenf tüberkülozunda lenf bezinden iğne yapılarak lenf den biyopsi alınarak ta tanı konulabilir.

Lenf Tüberküloz Tedavisi

Lenf tüberküloz hastalığı uygun ilaçlar ile tedavi edilebilen bir hastalık türüdür. Lenf tüberküloz hastalığında alınacak ilaçlar rifampisin, etambutol, pirazinamit, izoniyazid, morfozinamid ve streptomisin gibi ilaçlardır. Lenf tüberküloz tedavisi yaklaşık olarak 6 ay sürmektedir. Bulaşıcı hastalık olarak bilinen lenf tüberkülozu veremle savaşın önemli yöntemidir.

]]>